O kentte evler ve arabalar kara gömüldü

O kentte evler ve arabalar kara gömüldü

O kentte evler ve arabalar kara gömüldü

Hakkari’nin Yüksekova İlçesin’de 3 gündür tipiyle birlikte etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı ilçe merkezinde 1,5 metreye yaklaşırken evler, araçlar ve ağaçlar kardan kayboldu.

Hakkari’de 3 gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle kapanan köy ve mezra yollarını açmak için Hakkari İl Özel İdaresi’ne bağlı karla mücadele ekipleri yoğun çaba harcıyor. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde yer yer 2 metreyi bulması karla mücadele ekiplerinin işini zorlaştırıyor. Ekipler yaklaşık 20 köy ve bağlı mezrasının ulasımını sağlayan Durankaya Beldesi’nin 2 bin 700 rakımlı Şibekör tepesinde zorlu bir karla mücadele çalışması başlattı. Yolların açılması için seberber olan ekipler vatandaşların mağdur olmaması için çalışmalarını geceli gündüzlü yürüteceklerini söyledi.

1/ 12
O kentte evler ve arabalar kara gömüldü

SON ANDA KURTULDULAR

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde etkili olan kar yağışı ve fırtına hayatı olumsuz etkiliyor. İlçenin birçok köy ve mezra yolu ulaşıma kapanırken, elektrik direklerinin fırtınada hasar görmesi nedeniyle bazı köy ve mezralara elektrik verilemiyor. Irak sınırında bulunan Derecik Beldesi’nde faaliyet gösteren Sabir Erk isimli vatandaşa ait halı saha yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle çöktü.

Halı sahada maç yapan ve olaydan 10 dakika önce halı sahadan ayrılan vatandaşlar ve halı saha yetkilileri ise şans eseri kurtuldu. Olayı anlatan işletme sahibi Sabir Erk "Son maç oynanıyordu. Maçın bitmesiyle sporcu arkadaşlarla beraber evimize gittik. Aradan 10 dakika geçmeden yoğun kar yağışı ve fırtınadan dolayı halı sahamız çöktü. Ekmek teknemiz kar altında kaldı. Tek tesellimiz can kaybının yaşanmaması. Zararımız büyük. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

2/ 12
O kentte evler ve arabalar kara gömüldü

YÜKSEKOVA KARA GÖMÜLDÜ

Hakkari’nin Yüksekova İlçesin’de 3 gündür tipiyle birlikte etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı ilçe merkezinde 1,5 metreye yaklaşırken evler, araçlar ve ağaçlar kardan kayboldu. Yoğun kar yağışıyla nereniyle vatandaşlar evlerinden çıkamadı. Birçok esnaf da dükkanlarının önünde biriken kar nedeniyle dükkanlarını açamadı. Kar nedeniyle tüm köy ve mezra yollarının kapalı olduğu ilçeden, Esendere Beldesi ve Şemdinli İlçesine ulaşım sağlanamıyor.

3/ 12
O kentte evler ve arabalar kara gömüldü

4/ 12