Öğrencilere tabiat eğitimi burada verilecek

Yedigöller’de doğa müzesi oluşturuluyor

Öğrencilere tabiat eğitimi burada verilecek

Türkiye’nin en gözde millî parklarından Yedigöller’de doğa müzesi oluşturuluyor. Birçok bölgeye ait biyolojik türlerin sergileneceği müze, ayrıca öğrencilerin fidan dikimi, aşılama, hayvan bakımı gibi konularda eğitim göreceği uygulama merkezi olacak. Piknikçiler ise kenardaki bölgelere kaydırılacak.

1/ 6
Öğrencilere tabiat eğitimi burada verilecek

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürü Sezgin Akay, öğrencilere Yedigöller Milli Parkı’nda doğa eğitimi verileceğini söyledi. Eşsiz peyzajı ile yerli yabancı yüzlerce fotoğraf tutkununun ve gezginin ilgisini çeken Türkiye’nin önemli turistlik mekânlarından biri olan Yedigöller Milli Parkı’nda doğa müzesi oluşturulacak.

2/ 6
Öğrencilere tabiat eğitimi burada verilecek

Bolu Orman ve Su İşleri Müdürü Sezgin Akay, Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüklerini de belirterek, şöyle konuştu: “Burada daha çok bölgeye ait biyolojik çeşitliliği sergilemeyi düşünüyoruz. Öğrencilerin birebir tabiat eğitimi almalarını, fidan dikimi, aşılama nasıl yapılabilir, hayvan bakımları nasıl olur bu tarzda eğitim verilecek. Bakanlığımızın Milli Eğitim’le ortak çalışması var. Burada biyo çeşitlilik ve doğa eğitimi adı altında Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak projemizi uygulayacağız. Onlar bize okulları ve öğrencileri tespit edecekler. Biz onları 20’şerli 30’arlı gruplar halinde buraya ve Abant’a alacağız. Ve onlara birebir doğa eğitimi seminerleri ve eğitimleri yapacağız.”

3/ 6
Öğrencilere tabiat eğitimi burada verilecek

Eğitimlerin Doğa Müzesi’nde verileceğini belirten Akay şunları söyledi: “Yedigöller Milli Parkı’nın uzun devreli gelişme planlı çalışmaları devam ediyor. Bu plan çerçevesinde göl etrafındaki eski olan binaları kaldıracağız. Göller bölgesini koruma alanı olarak dizayn edeceğiz. Göl etrafında çok fazla yapılaşma ve piknik kullanımını istemiyoruz. O yüzden piknikçileri daha kenardaki bölgelere çekeceğiz. Bu binayı da daha çok doğa müzesi ve doğa okulu olarak dizayn edeceğiz. Böylece gelen ziyaretçileri ve öğrencileri burada doğa ile iç içe yaşamalarını, doğa hakkında kolay bilgi edinmeleri ile ilgili bire bir çalışmalar yapacağız.”

4/ 6