Onlar tesettürlü ladyguardlar

Mısır'da korumalık mesleğine ilgi gösteren kadın sayısı gittikte artıyor.

Onlar tesettürlü ladyguardlar

Mısır'da Uzak Doğu sporlarına meraklı genç kızlar arasında koruma mesleğine yönelenlerin sayısı giderek artıyor. Körfez ülkelerinden gelen zengin müşterilere ve Mısır ile Arap dünyasından ünlü aktris ve şarkıcılara yakın koruma sağlayan Mısırlı "ladyguard"lar, siyah üniformaları ve zorunlu olmayan gri tesettürleriyle dikkat çekiyor.

1/ 8
Onlar tesettürlü ladyguardlar

Mısır'da güvenlik alanında faaliyet gösteren Falcon adlı şirketin müdürü Şerif Halid, 2006'da ladyguard hizmetini ilk kendilerinin başlattığını belirterek, Mısırlı kadınların her alanda çalışabileceklerini, fırsat verilirse kadınların başarılı olabileceklerini kaydediyor.

2/ 8
Onlar tesettürlü ladyguardlar

Başta kadın güvenlik elemanı fikri şüpheyle karşılansa da geleneksel Mısır toplumunun bizzat kendisinin özel kadın güvenlik hizmeti gereksinimini ortaya çıkardığını belirten Halid, "Sonunda bir Orta Doğu toplumuyuz. Bir kadın güvenlik kontrolüne geldiğinde erkek güvenlikçi yerine kadın güvenlik elemanı tarafından üzerinin aranmasını tercih eder" diye konuşuyor.

3/ 8
Onlar tesettürlü ladyguardlar

3800 kişiyi istihdam eden ve bunların 300'ünü "ladyguard"ların oluşturduğu güvenlik şirketi, yakın koruma ve diğer koruma hizmetlerinden 2008'de 13 milyon Mısır lirası (2,3 milyon Amerikan Doları) net gelir sağladı.

4/ 8