Örgüt için kritik olan mağaralara girildi

Örgüt için kritik olan mağaralara girildi

Örgüt için kritik olan mağaralara girildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Hakkari Yüksekova'da bulunan İkiyaka Dağları'nda (Doski Vadisi) sürdürdüğü operasyonda PKK'nın bölgede ana karargah olarak kullandığı sekiz gözlü bir mağaraya giriydi.

1/ 13
Örgüt için kritik olan mağaralara girildi


Bölgedeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre, TSK'nın  operasyonları sonucunda İkiyaka Göllerbaşı bölgesinde bölücü terör  örgütü mensupları tarafından ana karargah olarak kullanıldığı değerlendirilen  sekiz gözlü mağaraya girildi.
 

2/ 13
Örgüt için kritik olan mağaralara girildi


Yerlere halıfleks döşenen mağaranın kadın ve erkek hücreleri halinde  kullanıldığı belirlenirken, güvenlik kuvvetlerince açılan ateşlerde mağarada  meydana gelen yangın bazı bölümleri tahrip etse de çoğu malzeme olduğu gibi ele  geçirildi. 
 
  Mağara ve yakın çevresinde yapılan aramada, 1 doçka makineli tüfek, 1  Kalaşnikof, 1 biksi, 8 el bombası, 332 adet doçka fişeği, 144 biksi fişeği ile  yine bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ele geçirilmişti. Mağaralarda ayrıca, 4 LCD televizyon ile mutfak malzemeleri de bulundu. Yapılan aramalarda 15 çuval patates, 18 çuval pirinç, 15 çuval soğan,  16 çuval şeker, 44 çuval un, 400 kilogram salça, 9 çuval çay, 45 kilogram tahin,  100 kilogram pekmez, 50 kilogram bezelye, reçel, zeytin, tulum peyniri ve ayrıca  örgütsel doküman da ele geçirildi.
 

3/ 13
Örgüt için kritik olan mağaralara girildi


9 STRATEJİK NOKTA TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENDİ
  
Dağlıca'ya yakın bir yerde bulunan İkiyaka Dağları, örgütün  "son direniş noktası" olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Dağlıca'ya yapılan  terörist saldırıların ana kaynağı bu dağlarda yuvalanan kamplardan kaynaklanıyor. Burada teröristlerin inlerine giren Mehmetçik, tepelerdeki mağaralarda  bulunan teröristleri etkisiz hale getirmeye devam ediyor. Bölgede zaman zaman kar  yağışı yaşanması ve rakımının 3 bin 500 olması şartların ne denli ağır olduğunu  da gözler önüne seriyor. Bu dağlardaki 9 stratejik noktanın güvenlik kuvvetlerince ele  geçirilerek teröristlerden temizlendiği belirtilirken, TSK son dört şehidini de bu operasyonlar esnasında verdi.
 

4/ 13