Orucu bozmayan şeyler

Orucu bozmayan şeyler

Orucu bozmayan şeyler


Diyanet´in web sitesinde Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan ´´Dini Soruları Cevaplandırma Platformu´´nda oruçla ilgili en çok merak edilen sorular ve cevaplara yer verildi.

1/ 14
Orucu bozmayan şeyler´´Sakız çiğnemek orucu bozar mı?´´ sorusuna ´´Bozar ancak ´kenger sakızı´ gibi katkısı bulunmayan sakızlarla daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi orucu bozmaz´´ yanıtı verildi.

2/ 14
Orucu bozmayan şeyler

´´Böbrek taşı kırdırmak orucu bozar mı?´´

Oruçlu olan bir kimsenin vücuduna şifa veya gıda verici bir madde enjekte edilmeden böbrek taşı kırdırması ile orucun bozulmayacağı ayrıca operasyon esnasında böbreklere kan akmasının da orucu bozmayacağı ifade edildi.

3/ 14
Orucu bozmayan şeyler
´´Akupunktur tedavisi orucu bozar mı?´´ yönündeki soru ise ´´Akupunktur vücutta belirli noktalara iğne batırarak çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur. Orucu bozan şeyler kapsamında olmadığı yani vücudu beslemesi ve gıdalandırması söz konusu olmadığından akupunktur yaptırmak orucu bozmaz´´ diye yanıtlandı.

4/ 14