Osman Gazi Köprüsü işte bu yüzden kavisli

Osman Gazi Köprüsü işte bu yüzden kavisli

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osman Gazi Köprüsü'nün kavis yapılmasının nedeni Hersek Lagünü. Burası tam 113 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Göçmen kuşların konaklama noktası olduğu için "kuş oteli" olarak bilinen Hersek Lagünü, fotoğraf tutkunlarının ve kuş gözlemcilerinin ilgisini çekiyor.

1/ 8
Osman Gazi Köprüsü işte bu yüzden kavisli

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osman GaziKöprüsü'ne kavis verdiren ve 113 göçmen kuş türüne konaklama imkanı sunduğu için "kuş oteli" olarak bilinen Hersek Lagünü, yılın her döneminde ilgi görüyor.

2/ 8
Osman Gazi Köprüsü işte bu yüzden kavisli

Mustafa Kemal Atatürk'ün bir çınar ağacının kesilmemesi için Yürüyen Köşk'ü temelinden kaydırdığı Yalova'da, Orman ve Su İşleri Bakanlığının çalışmalarıyla bir çevrecilik örneği daha gerçekleşti.

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osman GaziKöprüsü'ne, kuş türlerinin yaşadığı "Hersek Lagünü" için kavis verildi. Göçmen kuşların konaklama noktası olan Hersek Lagünü, Osman Gazi Köprüsü'nün şeklini belirlerken, sulak alanın bu çalışmayla göçmen kuşlara gelecek yıllarda da ev sahipliği yapması sağlandı.

"Kuş oteli" olarak adlandırılan ve yüzey alanı yaklaşık 152 hektar olan Hersek Lagünü hakkında AA muhabirine açıklama yapan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, ilk hazırlanan projede köprünün düz olduğunu söyledi.

3/ 8
Osman Gazi Köprüsü işte bu yüzden kavisli

'PROJE DEĞİŞTİ'

Köprünün sulak alan üzerinden geçeceğinin belirlenmesinin ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının çok hassas hareket ettiğini ve proje değişikliğine gidildiğini aktaran Oral, şöyle konuştu:

"Sonuçta bu proje ve köprüdeki kavis ortaya çıktı. Bakanlıklarımıza bu hassaslıklarından dolayı teşekkür ediyoruz çünkü gerçekten hassasiyet, bu bölgenin korunması amaçlı çok doğru bir hareketti. İleride bunun değeri daha da iyi anlaşılacak. Böyle büyük bir projede böyle bir hassasiyet takdire şayan. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu alanda ses bariyeri yapılacağını açıkladı. Ses bariyerleri bizim için önemli. Kuşlarımız çok hassas. En ufak gürültüde çekinebiliyorlar. Kuşlarımızın korunması amaçlı o ses bariyerleri konulacak."

4/ 8