Özok son yolculuğuna uğurlandı

Kansere yenik düşen TBB Başkanı Özdemir Özok son yolculuğuna uğurlandı.

Özok son yolculuğuna uğurlandı

Kanser tedavisi gördüğü Amerika'da vefat eden Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı avukat Özdemir Özok için Barolar Birliğinde tören düzenlendi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de katıldığı törende Yargıtay ve Danıştay başkanları gözyaşlarını tutamadı.

1/ 9
Özok son yolculuğuna uğurlandı

Törene, Özok'un eşi Neşe Özok, kızları Ayşe Özok ve Ayça Özok Ener, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek, Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeleri, Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Dr. Hilmi Bengi, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni, YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile çok sayıda milletvekili, baro başkanları ve avukatlar katıldı.

2/ 9
Özok son yolculuğuna uğurlandı

Özok'un Türk bayrağına sarılı tabutunun üzerine avukat cübbesi konuldu. Törene katılanlar, Özok'un tabutunun başında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Özok'un özgeçmişi okundu. 1970 yılında Hukuk Fakültesine giren Özok'un, üstlendiği çeşitli görevler anlatıldı. Bir dönem de Basın-İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği yapan Özok'un 2001 yılında hastalandığı, 2009 yılında hastalığının tekrarladığı ve 24 Nisanda da hayatını kaybettiği anımsatıldı.

3/ 9
Özok son yolculuğuna uğurlandı

“CANIM BABAM...”

Törende konuşan Özok'un avukat kızı Ayça Özok Ener, konuşmasına “Canım babam senin için en zor görevi ifa etmek için toplandık” diye başladı. Özdemir Özok'un laik, demokrat ve aydın kişiliğinden herkesin memnuniyetle söz ettiğini ifade eden Ayça Özok Ener, babalarının kendilerine bıraktığı en büyük mirasın “maneviyat, iyilik ve samimi dostluklar” olduğunu söyledi.

Ailesi ve sevenleri olarak Özok'un mirasına sahip çıkacaklarını kaydeden Ayça Özok Ener, “O birleştirici olmamızı isterdi. Birleştirici olalım, rica ediyorum, buna dikkat edelim” diye konuştu.

4/ 9