Patronunuza söylememeniz gereken 5 şey

Patronunuza söylememeniz gereken 5 şey

Günün büyük kısmını geçirdiğiniz işyerindeki çalışma ortamının önemi ortada. İş arkadaşlarınızla iletişim kurmanın, teknolojinin nimetleri sağ olsun, artık pek çok farklı yöntemi olduğu bugünlerde söz konusu işverenlerle olan iletişim olduğunda hala en iyi ve en tercih edilen yol yüz yüze konuşmak. Ancak bu tür konuşmaların kendine özel kodları olduğundan işyerleri konusunda uzman olan Lindsey Pollack, Huffington Post’a verdiği röportajda kriz anlarında ya da talep bildirimleri esnasında söylemekten kaçınmanız gereken şeyler hakkında ipuçları verdi. İşte işin uzmanına göre patronunuzla konuşurken söylememeniz gereken 5 şey:

1/ 7
Patronunuza söylememeniz gereken 5 şey

‘Benim hatam değil’ İşinizle ilgili çıkan bir problemden sonra işvereniniz ya da yöneticinizle konuşup durumu açıklarken ‘benim hatam değil’ dememeniz tavsiye ediliyor. Zira bu noktada önemli olan problemi çözmek olduğu için kendinizi aklamak ya da suçun sizde olmadığını anlatamaya çalışmak pek de makul olmayabilir. Pollack bu tür durumlarda problemi çözmeye dair olan fikirlerin çok daha kıymetli olduğu kanısında.

2/ 7
Patronunuza söylememeniz gereken 5 şey

‘Zam istiyorum’ Burada sözü edilen şeyin aslında zam istemek değil ancak istenilen zammın nasıl dile getirildiği olduğunu söylemekte fayda var. Maaşınızda bir artış istiyorsanız şirkete, işinize olan katkılarınızdan bahsetmek ve durumu kendinizden çıkarıp, ortak emek harcanan odağa getirmek daha faydalı olabilir diyor Pollack.

3/ 7
Patronunuza söylememeniz gereken 5 şey

‘Bana öyle geliyor ki…’ Hisler elbette önemli ancak söz konusu işvereninize açmak istediğin bir konu olduğunda o noktada durup biraz daha düşünmeyi tercih edebilirsiniz. Kesin bilgi ya da kanıtla destekleyemeyeceğiniz hiçbir şeyi yöneticinize ya da patronunuza ‘bence’ , ‘bana öyle geliyor’ diyerek sunmamanız tavsiye ediliyor.

4/ 7