Proje dünyada bir ilk

Proje dünyada bir ilk

Proje dünyada bir ilk


Mersin'deki Alaköprü Barajı'nda tutulan suyu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) ulaştıracak, 'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen "KKTC Su Temin Projesi" kapsamında 80 kilometre Deniz Geçiş İsale Hattı, son parçanın eklenmesiyle tamamlandı.
 

1/ 15
Proje dünyada bir ilk

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu ile birlikte adına 'Barış Suyu' denilen, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikteki boru hattıyla, Lefkoşa Güzelyalı Terfi Merkezi'ne iletilecek hattın son parçasının montajlanması için düzenlenen törene katıldı.

2/ 15
Proje dünyada bir ilk

HER İKİ BAKAN SON PARÇANIN MONTAJLANMASINI YERİNDE İZLEDİ


Güzelyalı'da kıyıdan yaklaşık 6 buçuk kilometre uzaklıkta, hattın son parçasının montajlanması işlemlerini ve boruların suya batırılmasını yerinde izleyen Veysel Eroğlu, proje ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. Eroğlu, dünyada bir ilki gerçekleştirdikleri için tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi. Eroğlu, KKTC'nin 50 yıllık içme ve sulama suyu sorununu çözeceğini belirttiği projenin mimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade etti.

3/ 15
Proje dünyada bir ilk

"ALAKÖPRÜ BAJARINDAN GETİRDİĞİMİZ SUYU GEÇİTKÖY BARAJI'NA BASACAĞIZ"


Veysel Eroğlu, projeyle ilgili olarak şöyle konuştu: "Bu borunun tabana döşenerek, çok kolayca Kıbrıs’a getireceğimizi sanıyorduk. Ama haritaya baktığımz zaman bin 439 metre derinlikte muazzam vadiler var. Tabi bu basınca dayanacak boru üretmek fevkalade zor. O zaman boruları deniz içinde askıda taşıyalım dedik. Projenin aslı şu. Anamur Alaköprü’de büyük bir baraj inşa ettik. Burada kara hattı var. Sonra denize belli bir noktaya kadar gömeceğiz. Daha sonra denizde 250 metre derinliğe boruyu askıda götüreceğiz. Güzelyalı’da terfi merkezi var, burada inşa ettiğimiz Geçitköy Barajı’na suyu basacağız."

4/ 15