"Özbek Hoca" suikastinin görüntüleri

Çeçen suikastçı, derneğin kapısının açılmasını bekleyen Buhari’ye arkadan yaklaşıyor, ardından sırtına dayadığı tabancayı ateşliyor

"Özbek Hoca" suikastinin görüntüleri

İstanbul Zeytinburnu’nda bulunan İhsan İlmi Hizmetleri ve Yardımlaşma Derneği’nde Kuran-ı Kerim dersleri veren ve ‘Özbek Hoca’ olarak tanınan Abdullah Buhari, 10 Aralık’ta saat 10.40 sıralarında sırtından vurularak öldürüldü. Öldürülme anı ve sonrasında yaşananlar kameralar tarafından kaydedildi. Görüntülerde Buhari’yi öldüren Çeçen suikastçı Z.M.’nin tetiği çekme anı yer alırken, cinayetin azmettiricisi Rus uyruklu S.S ise karşı kaldırımda bekliyor.

1/ 8
"Özbek Hoca" suikastinin görüntüleri

TETİKÇİ HEMEN YAKALANDI
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Buhari’yi öldüren Çeçen uyruklu tetikçi Z.M.’yi bir gün sonra Başakşehir’de saklandığı evde kıskıvrak yakaladı. Üzerinden Ukrayna’ya ait bir pasaport çıkan Z.M. tutuklandı. Suriye’den alındığı belirlenen 3 parçaya ayrılmış bir tabanca da ele geçirildi.

2/ 8
"Özbek Hoca" suikastinin görüntüleri

MİT DESTEK VERDİ
İstihbarat ve TEM Polisi’ne, suikasta karışan diğer şüphelilerin tespiti için MİT destek verdi. Koordineli yürütülen soruşturma sonunda, Z.M.’nin olay günü beraberinde Rus uyruklu S.S. ve Rus asıllı Türk vatandaşı E.A.’nın da olduğu tespit edildi. S.S. Ankara’da, E.A. ise Antalya’da yakalandı. Suikastı azmettirdiği belirlenen S.S. ile E.A. da tutuklandı.

3/ 8
"Özbek Hoca" suikastinin görüntüleri

ÖLÜM LİSTESİNDE ADI VAR
Özbekistan karşıtı açıklamalarda bulunduğu, bu nedenle “Özbekistan karşıtı militan yetiştiriyor” iddiasıyla Özbek istihbaratı tarafından hazırlanan ‘ölüm listesi’ne adının konulduğu öne sürülen Abdullah Buhari’nin öldürülme anına ait kamera görüntüleri, suikastı gözler önüne seriyor.

4/ 8