Rizede fıkra gibi Hükümet Konağı

Rize'de yapılan Hükümet Konağının koridorlarından Başbakan geçemeyecek.

Rizede fıkra gibi Hükümet Konağı

Son dönemde ‘Labirent gibi üst geçit’ ve ‘8 katlı merdivenle ulaşılabilen apartman’ gibi ilginç yapı haberleriyle gündeme gelen Rize’de, bu kez de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Güneysu İlçesi'nde inşa edilen Hükümet Konağı binasındaki proje hatası şaşırttı.

1/ 8
Rizede fıkra gibi Hükümet Konağı

Binanın, Kaymakamlık makamının yer alacağı üst katındaki taşıyıcı kolonların zeminden sadece 195 santimetre yüksekten geçmesi, koridorları birbirlerine bağlayan geçişlerin yüksekliğini de sınırladı. 1.85 metre boyundaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmete açması beklenen binada, zemin kaplaması ve sıva sonrasında geçişlerin yüksekliğinin 185 santimetreye kadar inebileceği fark edilince, çalışma durduruldu ve proje tadilatına gidilmesi kararlaştırıldı.

2/ 8
Rizede fıkra gibi Hükümet Konağı

İlçede 2008 yılı Ekim ayında yapımına başlanan Hükümet Konağı binası için İstanbul’da özel bir mimarlık bürosuna proje hazırlatıldı. Başbakan Erdoğan’ın da isteği üzerine Hükümet Konağı projesi, Rize yöresi mimarisine uygun, ahşap ve taş kaplamalı ve 3 kat olarak planlandı. Proje, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na gönderilerek onay alındı, ardından hükümet konağı 2 milyon 200 bin lira bedelle ihale edildi. İhaleyi alan müteahhit Hakkı Sarı çalışmalara başladı.

3/ 8
Rizede fıkra gibi Hükümet Konağı

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI FARK ETTİ

Çatısı ile birlikte yüzde 75’i tamamlanan ve iç donanım işine geçilen binada inceleme yapan ilçe Kaymakamı Suat Demirci ile Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder, koridor geçişlerinde ilginç durumu fark etti. Binanın Kaymakamlık olarak kullanılacak üst katında yer alan taşıyıcı kolonların zeminden yer yer 195 ile 205 santimetre yükseklikten geçtiği belirlendi. Bu durumun, koridor geçişlerinin yüksekliğini sınırlayacağı gözönüne alınınca, konu Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü’ne bildiridi. Bunun üzerine çalışmalara ara verildi ve proje tadilatına gidilmesi kararlaştırıldı. Bakanlıktan projede tadilat onayı alınması sonrasında hatanın düzeltileceği ve 195 santimetre yüksekten geçen kolonların, normal kat seviyesi olan 3 metre 65 santimetre seviyesine yükseltileceği bildirdildi.

4/ 8