Roket'i bakın ilk kim icat etti

Osmanlı arşivlerinde yer alan ateşli silahlar ve roketlerle ilgili bilgilere göre oluşturulan bir dosya, roketin Osmanlı zamanında yapıldığını ortaya koydu.

Roket'i bakın ilk kim icat etti

Osmanlı arşivlerinde yer alan ateşli silahlar ve roketlerle ilgili bilgilere göre oluşturulan bir dosya, roketin Osmanlı zamanında yapıldığını ortaya koydu. Konuyla ilgili Yedikıta Tarih ve Kültür dergisinin son sayısında "Roket Bir Osmanlı İcadı mı?" makalesi yayımlandı. Ali Ağa’nın Ümmü’l-Gaza fî Tedbîri’l-Harb ve Levazimihâ isimli eserinde havan toplarının tasviri.

AA

1/ 5
Roket'i bakın ilk kim icat etti

Konuyla ilgili Yedikıta Tarih ve Kültür dergisinin son sayısında "Roket Bir Osmanlı İcadı mı?" makalesi yayımlandı. Muhtemelen havan toplarının atışında isabet ettirmek için balistik ayarında kullanılan balistik terazi.

2/ 5
Roket'i bakın ilk kim icat etti

Konuyla ilgili Yedikıta Tarih ve Kültür dergisinin son sayısında "Roket Bir Osmanlı İcadı mı?" makalesi yayımlandı. Humbaracılar sınıfı ikinci halifesi Bayramoğlu Ali Ağa’nın kitabında bahsettiği silahlardan kale kuşatmalarında kullanılan ve tamamen kendi icadı olan tulumba isimli roket.

3/ 5
Roket'i bakın ilk kim icat etti

Konuyla ilgili Yedikıta Tarih ve Kültür dergisinin son sayısında "Roket Bir Osmanlı İcadı mı?" makalesi yayımlandı. Havan topunun üzerine konulup topun kundağının doğru olup olmadığını ölçmeye yarayan alet.

AA

4/ 5