Şamda gece hayatı !

Silah seslerinden müzik seslerine Şam geceleri

Şamda gece hayatı !


Suriye’de iki yıldan fazla süredir devam eden içsavaş halkın hayatını altüst etti. Ancak tüm bu gerginlik içinde normal yaşamı sürdürmeye çalışanlar da var. Başkent Şam’ın gece hayatının müdavimleri de bunlar arasında… AFP haber ajansı Şam’ın Şalen mahallesinde bir gece kulübüne giderek içeriyi görüntüledi, Suriyelilerle konuştu. İşte savaşa rağmen eğlenmeyi bilenlerin hikayesi…

1/ 14
Şamda gece hayatı !


Birkaç kilometre uzaktaki isyancı kamplarına bombalar yağıyor ancak birçok kişi kendisini eve kapatsa da savaşı unutmak için eğlenmeyi tercih edenler de var. 25 yaşındaki araba satıcısı Muhammed, alkollü olduğu belli bir halde, “Buraya hava değişikliği için geliyorum. Burada neşe var. Ben yaşamak istiyorum, daha fazla kötü haber duymak istemiyorum” diyor.

2/ 14
Şamda gece hayatı !


Ancak savaş aslında buranın da kapısından içeri girmiş durumda. Bunun en iyi göstergesi de dans pistindekilerin eşlik ettiği şarkı. Rejim destekçileri arasında çok popüler olan şarkının sözleri şöyle: “Bana nasıl ya da neden diye sorma, bizi koruyan ordu. Sen ve ben General Mahir’i selamlıyoruz…” Şarkıda sözü geçen “Mahir”, Beşar Esad’ın erkek kardeşi Albay Mahir Esad. Mahir Esad, Suriye ordusunun en güçlü birimi Dördüncü Zırhlı Tümen’in komutanı.

3/ 14
Şamda gece hayatı !


Gece kulübünde sahneye çıkanlardan biri 22 yaşındaki rap’çi Mudi el Arabi. El Arabi iki yıl boyunca Fas’ta yaşadıktan sonra iki ay önce Suriye’ye dönmüş. Sürekli ölüm tehdidine karşı vurdumduymaz tavrını sürdürmek istediğini ifade eden el Arabi, “Bir gün herkes ölecek ama Suriye halkı yaşamayı seviyor ve en önemli şey mutlu olmak. Eğer ABD bize saldırırsa ordumuzun bizi savunacağına eminim” diyor.

4/ 14