Serbest kalan Türk şoförler Türkiye'de

Serbest kalan Türk şoförler Türkiye'de!..

Serbest kalan Türk şoförler Türkiye'de

Irak'ın Musul kentinin kontrolünü ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından 9 Haziran'da rehin alınan ve bugün serbest bırakılan 32 Türk şoförünü taşıyan uçak saat 20.49'da Şanlıurfa'ya geldi.

(DHA)

1/ 32
Serbest kalan Türk şoförler Türkiye'de

Havaalanında protokol ve yakınları tarafından zılgıtlarla karşılanan ve aileleriyle kucaklaşarak hasret gideren şoförler, Türkiye'ye dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Kötü muamele görmediklerini ve rehin tutuldukları süre içerisinde 3 kez yerlerinin değiştirildiğini söyleyen şoförler, "Bizden sadece sünni olmamızı ve ibadetlerimizi yapmamızı istediler" dedi. 
 

2/ 32
Serbest kalan Türk şoförler Türkiye'de

Çoğunluğu Şanlıurfa, Mardin ile Şırnak'ta oturan ve Gaziantep merkezli bir lojistik firmasına bağlı olarak çalışan 32 TIR şoförü geçen 9 Haziran günü mazot taşıdıkları Irak'ın Musul kentindeki bir termik santralde IŞİD militanları tarafından rehin alındı. Rehin alınmalarının ardından ilk etapta santralde tutulan, daha sonra 11'i farklı bir yere götürülen şoförler, Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı girişimlerin ardından bu sabah serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıklarının duyulmasının ardından şoförler Musul'da kendisini karşılayan Türk yetkililer ile birlikte Erbil'e gitti.
 

3/ 32
Serbest kalan Türk şoförler Türkiye'de


ANKARA YERİNE ŞANLIURFA'YA GELDİLER

Şoförlerin Erbil'e gitmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı tarafından saat 15.00 sıralarında Irak'a THY'ye ait özel bir uçak gönderildi. Erbil'e giden özel uçak, akşam saatlerinde 32 şoför ile kendilerine eşlik eden Türk yetkilileri alarak hareket etti. Ancak, uçak daha önce Ankara'ya ineceği belirtilmesine rağmen şoförlerin ailelerine kavuşma isteğinde ısrar etmeleri üzerine Şanlıurfa'ya yöneldi. 

4/ 32