Sıcaklar yüzünden çay yatağı kurudu

Aşırı sıcaklar nedeniyle Karadeniz'in Rize ilçesinde çay yatakları böyle kurudu.

Sıcaklar yüzünden çay yatağı kurudu

Rize'de aşırı yağışın neden olduğu heyelanda 12 kişi hayatını kaybederken, Karadeniz'in bir başka şehri Zonguldak, şiddetli kuraklıkla mücadele ediyor. Kuraklık nedeniyle su miktarı azalan Filyos Çayı'nın yatağında oluşan derin yarıklar arasında yeşeren otlar, hayvanlara besin kaynağı oldu.

1/ 6
Sıcaklar yüzünden çay yatağı kurudu

Bolu Aladağ'dan doğan, Karabük sınırını geçtikten sonra Zonguldak'ta Devrek Çayı ile birleşen 228 kilometre uzunluğundaki Filyos Çayı, bölgedeki yağışların azlığı nedeniyle kurumaya başladı.

2/ 6
Sıcaklar yüzünden çay yatağı kurudu

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre, geçen yılın temmuz ayına göre yağışlarda yüzde 69,8 düşüş yaşanan Karadeniz Bölgesi'nde, sıcaklıklar da mevsim normallerinin üzerinde yaşandı.

Müdürlüğün Kuraklık İzleme Sistemi verilerinde Zonguldak için mayıs-temmuz ayında, yüksek sınıflandırma derecesi olarak “olağanüstü kuraklık” ve “çok şiddetli kuraklık”tan sonra gelen “şiddetli kuraklık” tespit edildi.

Kuraklık ve aşırı sıcaklardan dolayı çay yatağındaki su miktarı azalırken, burada çıkan otlar büyükbaş hayvanların besin kaynağı oldu. Topraktaki yarıkların yer yer 20-35 santimetre derinliğe ulaştığı görüldü.

3/ 6
Sıcaklar yüzünden çay yatağı kurudu

TEMA VAKFI'NDAN UYARI

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, susuzluğa ve kuraklığa karşı uzun zamandır uyarılar yaptıklarını söyledi.

4/ 6