Sınırda çatışmalar yeniden başladı

Sınırda çatışmalar yeniden başladı

Silah seslerinin susmadığı ve çatışmaların tedirginlik yarattığı Ceylanpınar'da okullarda eğitime ara verilirken, hoparlörlerden vatandaşlara dışarı çıkmamaları yönünde uyarı anonsları yapılıyor.

1/ 17
Sınırda çatışmalar yeniden başladı

Ceylanpınar'ın karşısında bulunan 60 bin nüfuslu Kürt ve Arap kökenli insanların yaşadığı Rasulayn'da geçen Kasım ayında ordu birlikleri ile muhalifler arasında çatışma çıktı. Günlerce süren şiddetli çatışmaların ardından ilçenin kontrolü Özgür Suriye Ordusu'nun eline geçti. Ordu birliklerinin top atışı yaptığı Rasulayn, daha sonra günlerce savaş uçakları tarafından defalarca bombalandı. Bombardıman sırasında onlarca kişi öldü. Kontrolün tamamen muhaliflere geçmesinin ardından bu kez Özgür Suriye Ordusu mensupları ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Günlerce süren çatışmaların ardından taraflar birbiriyle anlaşmaya varınca silahlar sustu ve hayat normale döndü. Zaman zaman Suriye tarafından seken kurşunlar Türkiye'deki vatandaşların yaralanmasına neden oldu, tüm bu yaşanan süreçte öğrenciler günlerce okula gidemedi.

2/ 17
Sınırda çatışmalar yeniden başladı

ÇATIŞMALAR YENİDEN BAŞLADI

Anlaşmaya varmalarına rağmen husumetlerini sonlandırmayan ve birbirlerinden Rasulayn'ı terk etmesini isteyen muhalifler ile PYD güçleri arasında dün öğleden sonra yeniden çatışma çıktı. Öğleden sonra başlayan çatışmalarda çok sayıda kişi öldü, yaralanan onlarca muhalif ise sınırı geçirilerek getirildikleri Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde tedavi edilmeye başlandı. Gerginlik üzerine sınır hattında yoğun güvenlik önlemi alındı.

3/ 17
Sınırda çatışmalar yeniden başladı

GECE BOYU SİLAHLAR SUSMADI

Uzun süren sessizliğin bozulmasıyla birlikte Rasulayn'dan yeniden duyulan silah ve patlama sesleri gece boyu sürdü. Gece boyu devam eden silah ve patlama sesleri ilçede büyük panik ve korku yaşanmasına neden oldu. İnsanlar sokağa çıkamazken, sürekli yaralıların sınırı geçirilerek getirilmesi ve çatışmaların süreceğinin iddia edilmesi Türkiye'de korkunun artmasına yol açtı.

4/ 17