Soma'da kura çekiminde yemek krizi

Soma'da kura çekiminde yemek krizi

Soma'da kura çekiminde yemek krizi

İstanbul'un Beşiktaş İlçe Belediyesi, maden faciasında hayatını kaybeden ailelerin yakınlarına verilmek üzere Soma İstasyon Zafer Mahallesi'nde Belkent Lojmanlarının içinde yer alan 4 blok satın alındı. Şehit madencilerinin ailelerinden evi olmayanları tespit eden Beşiktaş Belediyesi 30 daireyi sahiplerine teslim etmek Soma Hükümet Meydanında iftar yemeği eşliğinde kura çekiliş töreni düzenledi. Törene Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, Soma İlçe Belediye Başkanvekili Sabır Tuna, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı ve şehit madencilerin yakınları katıldı.

1/ 11
Soma'da kura çekiminde yemek krizi

İFTAR YEMEĞİ GELMEYİNCE MADENCİ AİLELERİ İSYAN ETTİ

İftar saatinde düzenlenen programda iftar yemeklerinin dağıtımı gecikti. Oruç tutan madenci aileleri ezanın okunmasına rağmen oruçlarını açamadı. Yaklaşık 20 dakika bekleyen madenci aileleri protokol üyelerine yemek dağıtıldığını görünce daha da sinirlendi. Olaya tepki gösteren aileler, tepki göstererek töreni terk etti. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar töreni terk eden aileleri ikna etmek için madenci aileleriyle konuşsa da başarılı olamadı. Başkan Haznedar, sorunun tamamen yemek şirketinden kaynaklandığını, kendilerinin hatasının olmadığı dile getirdi. Soma Kaymakamı Bahattin Atçı ise yemek dağıtan şirket yetkililerin yanına giderek, tepkisini dile getirdi.

2/ 11
Soma'da kura çekiminde yemek krizi

Törende konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı'ya evleri almalarında yardım ettiği için teşekkür etti. Başkan Haznedar, iş kazası avukatlığı yaptığını hatırlatarak, bu kazaların çok iyi bildiğini belirterek, facianın olduğu gece Soma'da bulunduklarını ifade etti. Haznedar, "Bir el tutmazsanız sırat köprüsünden geçemezsiniz. Milletin rızasını almak için biz buralardayız. Beşiktaş'ın meclis üyeleri, muhtarlarıyla birlikte buradayız. Bir duanızı alıp Allah razı olsun dedirtmek için geldik" dedi.

3/ 11
Soma'da kura çekiminde yemek krizi

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı için ayrılan kaynağın Soma'ya aktarıldığını kaydeden Başkan Haznedar, acıları paylaşmak için bu kararı aldıklarını dile getirdi. Haznedar, "Bu kaynak 30 dairenin alımı için harcandı. 30 anahtarı alacaksınız, 15 tanesinin içinde mobilyası, perdesi her şeyi hazır. Evinize gidip kalacaksınız. Diğer 15 tanesinin hazırlıkları devam ediyor, tapuları sizlere verilecek" diye konuştu. Beşiktaş ilçesi ve Soma arasında 40 yıl hatrı olan bir bağın kurulduğunu ifade eden Haznedar, bu bağın sürekli olacağını söyledi.

4/ 11