Tam 410 yıllık... Şimdilerde bakın ne halde?
Kocaeli'de 1611 yılında kurulan Armaş Manastırı, 410 yıl varlığını sürdürürken şimdilerde yok olmamak için direniyor.
![Tam 410 yıllık... Şimdilerde bakın ne halde? - Resim: 1](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h566q95gc/storage/files/images/2021/06/07/wd2bvgdyhke9gitaaacfza-wQSZ.jpg)
Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlı Akmeşe bölgesinde, 1611 yılında İran Ermenileri tarafından kurulan 'Armaş Manastırı' bünyesinde yer alan tarihi yapı, yok olmamak için direniyor.
![Tam 410 yıllık... Şimdilerde bakın ne halde? - Resim: 2](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h566q95gc/storage/files/images/2021/06/07/1yxxvq-oz0o2ut1fc9w17w-PSsH.jpg)
Akmeşe Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan tuğla örgülü tarihi yapının, 1800'lü yıllardan Ermeniler tarafından matbaa olarak kullanıldığı tarih kitaplarında yer alıyor.
![Tam 410 yıllık... Şimdilerde bakın ne halde? - Resim: 3](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h566q95gc/storage/files/images/2021/06/07/03purd-jckksdchh0kktuw-9tUB.jpg)
Etrafı yabani otlarla sarılan, zaman içerisinde yıpranan, taşları dökülen ve çöplüğe dönen matbaa, terk edilmiş ürkütücü görüntüsüyle görenleri şaşırtıyor.
![Tam 410 yıllık... Şimdilerde bakın ne halde? - Resim: 4](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h566q95gc/storage/files/images/2021/06/07/pstzzfitjeabunjgqw1lia-vsLv.jpg)
Harabeye dönen matbaanın restore edilerek, turizme kazandırılmasını talep eden bölge halkı, bu isteklerini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne iletti. Tarihi yapının, ilerleyen zamanlarda restore edilmesi bekleniyor.