Tankların önüne yattılar

Tankların önüne yattılar

Mısır, bugün, 1989'da Tiananmen Meydanı, 1991'de de Moskova'da çekilen meşhur fotoğraf karelerini hatırlatan görüntülere sahne oldu. Ancak bu kez durum tam tersiydi. Dört tankı tek başına durdurmaya çalışan Çinli protestocunun ve ordunun darbe girişimine engel olmak için tankların üstüne çıkan Rus lider Boris Yeltsin'in aksine, yeni çatışmalar çıkmasından endişe eden Kahire'deki rejim karşıtları tanklar Tahrir Meydanı'ndan ayrılmasın diye önlerine yattı.

1/ 11
Tankların önüne yattılar

Protesto gösterilerinin 12'nci gününe girdiği Mısır'daı, Kahire'deki göstericilerin bugün Mübarek rejimine karşı isyan hareketinin sembolü Tahrir Meydanı'ndaki tankların alandan ayrılmasını engellemeye çalıştığı bildirildi.

2/ 11
Tankların önüne yattılar

Basın mensupları, göstericilerin motorları çalışan tankların gitmesine engel olmak için meydana giriş yollarında yere oturduklarını belirterek, ordunun meydanda kalması yönünde sloganlar attıklarını ifade etti.

3/ 11
Tankların önüne yattılar

Bu esnada, askerler ve göstericiler meydanı temizlerken, göstericilerin askerleri, Mübarek yanlılarının olası saldırılarına karşı kendilerini barikat gibi koruyan tahrip olmuş askeri araçları buradan kaldırmamaları için ikna etmeye çalıştığı belirtildi.

4/ 11