Tarihi mezarları talan ettiler

Tarihi mezarları talan ettiler

Tarihi mezarları talan ettiler

Manisa'da Hüsrevağa Camisi bahçesinde bulunan 400 yıllık Paşa Kızı Türbesi içindeki mezarlar, define avcıları tarafından talan edildi.

1/ 9
Tarihi mezarları talan ettiler

Hüsrevağa Külliyesi içinde yer alan ve 1615 yılında 3. Murat Devri paşalarından Hanım Oğlu Yani Paşa tarafından kızı için yaptırılan Paşa Kızı Türbesi, geçen hafta kimliği tespit edilemeyen kişilerce talan edildi. Türbenin içinde yer alan Yani Paşa'ya ait mermer lahidin 1 tonluk kapağını kaldırarak içini kazan define avcıları diğer mezarları da alttan kazmaya çalışarak define aradı. Define avcılarından geriye talan edilmiş mezarlar kaldı.

2/ 9
Tarihi mezarları talan ettiler

MÜSLÜMAN MEZARLIĞINDA ALTIN ARIYOR

Hüsrevağa Camisi Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamil Tatlıcılar, 15 yıldır dernek başkanlığı yaptığını ve şimdiye kadar bu tür bir olayla karşılaşmadıklarını belirtti.

3/ 9
Tarihi mezarları talan ettiler

Tatlıcılar, geçen yıl burada bir mezar kazıldığını belirterek şöyle konuştu: "Aralık ayında da mezarlığın girişindeki büyük mezarı açarak talan ettiler. Bir şey buldukları yok. Müslüman mezarlığında altın arıyorlar. Polise bilgiyi verdik, araştırdılar ardından biz de camiye kamera sistemi kurduk. Son gelenler kameraları gördükleri için kameraların yönünü değiştirmiş önünü kapatmışlar. Biz burayı elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz. Burası bir vakıf camisi ve bu kabristan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait. Şuan 180 kabir gözüküyor ama 160 tanesi belirlenmiş. Diğerlerinin taşları kırık. Bu cami, 2005 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından tadilat gördü. O tadilattan sonra kalan taşlar mezarlığının köşelerine bırakarak yerlerini tespit etmediler."

4/ 9