TSK o fotoğraf için açıklama yaptı

Genelkurmay'da yapılan basın bilgilendirme toplantısında tartışılan fotoğraf için açıklama yapıldı.

TSK o fotoğraf için açıklama yaptı

Genelkurmay Başkanlığı, bugün basını bilgilendirme toplantısı yaptı; artan terör olayları ile ordunun profesyonelleşmesi konusunda gelinen aşama hakkında bilgi verdi. TSK, "Başta Irak olmak üzere sınır güvenliğini profesyonel asker koruyacak" açıklamasını yaptı. Gediktepe'deki mevzi ziyaretiyle ilgili olarak da, "Başbakan ve komutanların çömelme görüntüleri askeri gereklilikti. Ayakta durmaları tehlikeliydi" denildi.

1/ 11
TSK o fotoğraf için açıklama yaptı

ASKERİ GEREKLİLİKTİ

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve komutanların Gediktepe ziyareti esnasında mevzilerde çömelmeleriyle ilgili, "Mevzilerde iken Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını ve komutanlarını tehdide açık bir şekilde ayakta tutmak doğru bir hareket tarzı olmazdı. Kısacası bu askeri bir gerekliliktir" dedi.

Tümgeneral Güler, Genelkurmay Başkanlığı karargahında yapılan basın bilgilendirme toplantısında, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

2/ 11
TSK o fotoğraf için açıklama yaptı

"Gediktepe'yi ziyaret esnasında Başbakan ve komutanların, mevzilerde çömelme fotoğrafı" konusundaki soru üzerine, Tümgeneral Güler, "Görüntülerden de açık bir şekilde görüldüğü üzere, orası düzenli bir cephe, mevzi değil, Türkiye-Irak sınır hattının tam üzerindedir. Sıfır hattıdır. Güneyi Irak'ın kuzeyidir, güneydeki arazi daha hakim bir arazidir. Her zaman bir kaç teröristin veya keskin nişancıların civarda bulunması mümkündür. Erler ayakta değil. Mevzilerde iken, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını ve komutanlarını tehdide açık bir şekilde ayakta tutmak doğru bir hareket tarzı olmazdı. Kısacası bu askeri bir gerekliliktir" yanıtını verdi.

3/ 11
TSK o fotoğraf için açıklama yaptı

Bu tip mevzilerde uzak mesafeli ateşler sonucu şehit verilen olaylar olduğunu anlatan Tümgeneral Güler, "Burada önemli olan belirli bir risk alınarak Gediktepe'ye gidilip oradaki personel ile birlikte olmaktır" diye konuştu.

4/ 11