TSK'nın modern "Seyit Onbaşı"ları

Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni nesil mühimmat aracının testlerine başladı

TSK'nın modern "Seyit Onbaşı"ları

Türk Silahlı Kuvvetleri, yeni nesil mühimmat aracının testlerine başladı. Milli imkanlarla üretilen Poyraz Mühimmat İkmal Aracı mevcut sistemleri sayesinde el değmeden mühimmat yüklüyor. Bu sayede hem zamandan tasarruf ediliyor hem de üst düzey güvenlik sağlanıyor.

1/ 9
TSK'nın modern "Seyit Onbaşı"ları

Birlik denemeleri Topçu ve Füze Okulu Komutanlığında yapılan Poyraz Mühimmat İkmal Aracı, Fırtına Obüsü'ne mühimmat yüklenmesinde kullanılıyor. Proje kapsamında her Fırtına bataryası ve taburu için birer, eğitim maksatlı kullanım için ise iki olmak üzere toplam 71 aracın imal edilmesi planlandı. Üretimi yapılan prototip araç geçen yıl Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alındı.

2/ 9
TSK'nın modern "Seyit Onbaşı"ları

Prototip aracın birlik denemelerine Topçu ve Füze Okulu Komutanlığında devam ediliyor. Bu sene sonuna kadar envantere alınması planlanan 4 araçtan oluşan pilot kafilenin imalatı ise sürüyor. Diğer araçların ise 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınması planlanıyor.

3/ 9
TSK'nın modern "Seyit Onbaşı"ları

Poyraz Mühimmat İkmal Aracı, bağlı olduğu komuta yerinden aldığı emirler doğrultusunda görev yapıyor. Taşıdığı küresel konumlama sistemi sayesinde hızla intikal ederek yer değiştirebilen araçta, mühimmat ikmal noktalarının yerleri, düşman birlikleri ve önemli noktalara yönelik bilgileri sayısal harita üzerinde görüntülenebiliyor.

4/ 9