TSK'nın son gözdesi

250 kilometre uzaklıktan tehlikeyi algılayabilecek

TSK'nın son gözdesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki deniz karakol uçakları sayesinde Türk savaş gemileri denizlerdeki dost, düşman veya yabancı unsurları 250 kilometre uzaklıktan acilen tespit edecek.

 

1/ 9
TSK'nın son gözdesi

Türk Deniz Kuvvetlerinin modern deniz kuvvetine sahip olma ve geliştirme vizyonu kapsamında 2002 yılında başlatılan çalışmaların sonucu olarak bugüne kadar kabulü gerçekleştirilen 4 deniz karakol uçağı, yüksek irtifalarda gerçekleştirdikleri uçuşlarla 250 kilometreye varan mesafelerde tespit ettikleri unsurları kimliklendirerek, savaş gemilerine bildirecek.

 

2/ 9
TSK'nın son gözdesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının MELTEM-3 Projesi kapsamında 2017-2018 yıllarında 6 ATR-72 600 deniz karakol uçağına sahip olunması hedefleniyor.

 

3/ 9
TSK'nın son gözdesi

TCG Büyükada Savaş Harekat Merkezi Savaş Harekat Subayı Deniz Yüzbaşı Mükerrem Demirci, yaptığı açıklamada, düşman gemileri ve denizaltılarına karşı icra edilecek harekatta deniz hava vasıtalarının olmazsa olmaz unsurların başında geldiğini belirterek, bu uçakların yüksek irtifalarda görev yapmaları ve üzerlerindeki sensörler sayesinde çok uzak mesafelerden tespit ettikleri unsurları kimliklendirerek gemidekilere aktarabildiğini söyledi.

 

4/ 9