Turgut Reis fırkateyninde bir gün

Turgut Reis fırkateyninde bir gün...

Turgut Reis fırkateyninde bir gün

Türk Deniz Kuvvetleri için 1988'de Almanya'da yapılan TGC Turgut Reis fırkateyninin 110 metrelik alanında görev yapan yaklaşık 200 askeri personelin çalışmalarını ve yaşamlarını Anadolu Ajansı (AA) görüntüledi.

1/ 21
Turgut Reis fırkateyninde bir gün

Adını Osmanlı İmparatorluğu döneminde amirallik yapan ve Trablusgarp fatihi olarak anılan Türk denizcisi Turgut Reis'den alan fırkateyn, 25 yıldır Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde hizmet veriyor.

2/ 21
Turgut Reis fırkateyninde bir gün

Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) kapsamında Ukrayna'nın Sivastopol limanına demirleyen ve daha sonra Rusya'nın Novorossiysk kentine giden TGC Turgut Reis fırkateyninin üzerinde bulundurduğu silahlarla adeta bir savaş makinası olduğunu belirten TGC Turgut Reis Gemi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Yüksel Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Burası için 7 gün 24 saat süreyle yaşamın devam ettiği, gemi personelinin ihtiyaçlarının karşılandığı küçük bir şehir diyebiliriz. Burada en başta yeme içme ve yatma olmak üzere personelin saç traşı, ütü, terzi gibi küçük ihtiyaçlarına da cevap veriliyor' dedi.

3/ 21
Turgut Reis fırkateyninde bir gün

Fırkateyndeki dinlenme salonları ile personelin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebildiğine işaret eden Can, 'Çok sayıdaki dinlenme salonlarımızda televizyonlar bulunmakta ve Türk televizyonları gayet iyi şekilde takip edilebilmekte. Bunun yanı sıra x-band uydu sistemi ile dünyanın neresinde olursak olalım askerlerimiz evleriyle görüşebiliyor. Ayrıca gemide bulunan revir ile hastalanan personele kısa sürede müdahale sağlanıyor' diye konuştu.

4/ 21