Türk donanması 148 yıl sonra Ümit Burnu'nda

148 yıl aradan sonra Türk donanması Ümit Burnu'nda

Türk donanması 148 yıl sonra Ümit Burnu'nda

Türk Deniz Kuvvetleri, Osmanlı donanmasının 1886’da geçtiği Ümit Burnu’ndan 148 yıllık aradan sonra geçerek Güney Afrika’nın Cape Town Limanına ulaştı.

1/ 23
Türk donanması 148 yıl sonra Ümit Burnu'nda

Türk donanması, Güney Afrika açıklarında bulunan Overberg Atış Alanı’nda güdümlü mermi ve top atışları icra ederken Hint Okyanusu’nda, deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetlerine ve deniz güvenliğine destek sağlanacak faaliyetlerde bulunacak. Genelkurmay Başkanlığı’nca bölgeye davet edilen Türkiye’de görev yapan haber ajanslarının muhabirleri de faaliyetleri donanma gemilerinden izleyecek.

2/ 23
Türk donanması 148 yıl sonra Ümit Burnu'nda

Dünya denizlerinde sancak göstererek Türk dış politikasını desteklemek, Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Barbaros Türk Deniz Görev Grubunda (TDGG) bulunan TCG Oruçreis fırkateyn ve TCG Heybeliada korveti 102 günlük en uzun seferinin 50’nci gününde Cape Town Limanı’na demir attı. TCG Gediz ve TCG Yarbay Kudret Güngör lojistik gemilerinin ise yarın sabah saatlerinde Cape Town Limanı’na yanaşması bekleniyor.

3/ 23
Türk donanması 148 yıl sonra Ümit Burnu'nda

Gölcük’ten 17 Mart tarihinde uğurlanan Barbaros Türk Deniz Görev Gurubu’nun Ümit Burnu’na geçişi ve yanı sıra Güney Afrika açıklarında icra edeceği faaliyetleri izlemek üzere Genelkurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Türkiye’de görev yapan haber ajanslarının muhabirlerini de davet etti. Türk gazeteciler, Güney Afrika açıklarındaki TDGG gemilerinde bulunarak yapılacak faaliyet ve tatbikatları yerinde izleyebilecek.

4/ 23