Türkiye'de öğrenciler tarafından üretildi

İstanbul Üniversitesince üretilen ve tek şarjla 500 kilometre yol katedebilen yerli otomobil T-1, Samsun'da tanıtıldı

Türkiye'de öğrenciler tarafından üretildi

İstanbul Üniversitesi tarafından üretilen ve tek şarjla 500 kilometre yol katedebilen yüzde 100 yerli tasarım elektrikli otomobil T-1, Samsun'da tanıtıldı. Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen tanıtıma vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken öğrenciler üretimini yaptıkları, ağırlığı 500 kilogramı aşan, 4 metre uzunluğundaki T-1 adını verdikleri otomobil ile meydan üzerinde tanıtım turu attı.

1/ 21
Türkiye'de öğrenciler tarafından üretildi

Aracın tasarım ve üretim aşamasının dışında sürücülüğünü de üstlenen İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisi Serdar Zurnacı, gazetecilere, aracın üretimi ve teknik özellikleri konusunda bilgi verdi. İstanbul Üniversitesi olarak öğrenci ve akademisyenlerden oluşan bir grup ile elektrikli otomobil ürettiklerini ve söz konusu araçla 13 ilde 5 bin kilometre yol katetmeyi planladıklarını anlatan Zurnacı, "Yaptığımız araç ile üç gün önce yola çıktık. 440 kilometre yol katederek önce Ankara'ya ulaştık. Bugün Ankara'dan yola çıkarak Samsun'a geldik. Cumhuriyet Meydanı'nda aracımızı halkımıza tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Türkiye'de elektrikli bir otomobil geliştirmenin gururunu yaşadıklarını anlatan Zurnacı, şöyle konuştu:

2/ 21
Türkiye'de öğrenciler tarafından üretildi

"Çok mutluyuz. Elektrikle çalışan bir otomobil yaptığımız ve bu araç ile 500 kilometre gibi uzun bir menzili tek şarjla katedebildiğimiz için. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizim aracımız 500 kilogram ağırlığında, maksimum 4 yolcu kapasitesi var. Tek şarjla 500 kilometre yol gidebiliyor. Şarj istasyonu yanında olduğunda 4 saatte şarj olabiliyor.

3/ 21
Türkiye'de öğrenciler tarafından üretildi

Maksimum hızı saatte 120 kilometre. Aracın bize maliyeti 450 bin lira oldu. 20 kişi yaklaşık 1,5 yılda bu aracı tasarlayarak üretebildik."

4/ 21