Türkiyeden Lübnana uyarı !

Kaçırılan Türk pilotlarının akıbeti belirsizliğini korurken Davutoğlu Lübnanlı meslektaşını sert bir dille uyardı.

Türkiyeden Lübnana uyarı !

Türk gemileri yola çıkıyor iddiası!

Beyrut'ta kaçırılan iki Türk pilotunun akıbeti belirsizliğini korurken Davutoğlu Lübnanlı meslektaşını sert bir dille uyardı.Lübnan gazetesi Diyar, Ankara'nın pilotların bırakılmaması durumunda savaş gemileriyle Lübnan'a deniz blokajı uygulayacağını iddia etti.

İstanbul-Beyrut seferini yaptıktan sonra, gece otellerine giden THY pilotları Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'nın silahlı kişiler tarafından kaçırılmasıyla birlikte Türkiye ile Lübnan arasında diplomatik trafik hızlandı. Olayı araştırmak için MİT Müsteşar Yardımcısı'nın başkanlık ettiği bir Türk istihbarat heyetinin bölgeye ulaşmasının ardından, dün de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Lübnan Dışişleri Bakanı Adnan Mansur arasında sert bir telefon konuşması geçtiği ortaya çıktı.

1/ 7
Türkiyeden Lübnana uyarı !

İlişkiler geriliyor!

Lübnan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Davutoğlu'nun Mansur'a, 'Pilotların bir an önce özgürlüklerine kavuşmamaları durumunda Ankara'nın sert önlemler almak zorunda kalacağını' ilettiği belirtildi. Lübnan basınına konuşan Dışişleri kaynakları, 'Türkiye bu durumun iki ülke ilişkilerinde olumsuz sonuçlar doğuracağı bilgisini iletti ama bu, bizi tehdit ettiği anlamına gelmiyor" açıklaması yaptı.

2/ 7
Türkiyeden Lübnana uyarı !

Misilleme olabilir!

Lübnanlı Diyar gazetesi ise, Türkiye'nin THY pilotlarının kaçırılmasına misilleme olarak askeri bir adım atmaya hazırlandığını iddia etti. Buna göre pilotların serbest bırakılmaması durumunda halen Akdeniz'de seyreden Türk savaş gemileri Lübnan karasularına girecek ve Lübnan'a deniz blokajı uygulayacak. Beyrut limanına gemilerin yanaşmasına izin verilmeyecek. Aynı zamanda Türk hava sahası da Lübnan uçaklarına kapatılacak. İki ülke arasındaki karşılıklı seferler de durdurulacak. Lübnan kaynakları Türkiye'nin sadece hava sahasını kapatmasının bile Lübnan havacılık endüstrisine büyük zarar vereceğini, batıya uçuşlarda büyük vakit kaybı yaşanacağını belirtti.

3/ 7
Türkiyeden Lübnana uyarı !

İran: Türkiye yardım istedi!

İran Dışişleri Bakanlığı, Ankara'nın THY pilotlarının serbest kalması için Tahran'dan yardım istediğini duyurdu. Pilotların kaçırıldığı gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İran'ın yeni lideri Ruhani'yi arayarak konuyla ilgili çaba gösterilmesini rica ettiği belirtilmişti. Bu kez de Davutoğlu'nun İranlı meslektaşı Salihi ile görüştüğü açıklandı.

4/ 7