Uçaklarda sıvı kısıtlaması başladı

Uçaklarda sıvı kısıtlaması başladı

Uçakla seyahat edecek yolcuların, uçak içinde yanlarında bulunduracakları el/kabin bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılarla ilgili kısıtlama, bugünden itibaren ilk etapta İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında başladı. Dış hat uçuşlarında daha önce başlatılan sıvı yasağı, 1 Nisan’dan itibaren de tüm iç hat uçuşlarında uygulanacak.

1/ 13
Uçaklarda sıvı kısıtlaması başladı

Uluslararası kurallara göre, bu tarihlerden itibaren tüm uçuşlarda el bagajında 1 litrelik ağzı kilitli poşet içerisinde, her biri en fazla 100 ml’lik kaplarda sıvı, jel, aerosol taşınabilecek. Her yolcu sadece 1 tane poşet taşıyabilecek; bunun için 1 litrelik buzdolabı poşetlerini kullanılabilecek. Check-in’e verilen bagajlar ise bu sınırlamanın dışında tutulacak.

2/ 13
Uçaklarda sıvı kısıtlaması başladı

Su,şurup içki dahil her türlü sıvı. Kremler, losyonlar, yağlar(Kozmotik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi(Katı halde olan rujlar hariç). Traş köpükleri, deodorantlar. Diş macunları dahil her türlü macun kıvamındaki maddeyler. Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler. Kontak lens sıvıları. Şampuanlar vb.

3/ 13
Uçaklarda sıvı kısıtlaması başladı

Sıvı yasağının uygulanamayacağı istisnai durumlar arasında ilaçlar(Reçete,sağlık raporu ve orijinal ambalajında olmak koşuluyla) ve bebek mamaları (Bebeğin uçakta olması ve yolculuk süresince tüketebileceği miktar kadar ) yer alıyor. Ancak güvenlik görevlileri bu istisnai durumu yolculardan belgelemelerini ve ilacı tatmalarını isteyebilecek.

4/ 13