Utanç hapishaneleri

Utanç hapishaneleri

‘Terörle savaş’ın Guantanamo’su
-Utanç hapishaneleri arasında ABD’nin 11 Eylül terör saldırılarının ertesinde kurduğu Guantanamo’yu ilk önce saymak gerekiyor. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından ilan edilen “terörle küresel savaş” kapsamında yakalanan terör zanlılarının getirildiği hapishaneye ilk tutuklular 11 Ocak 2002’de konuldu.

1/ 13
Utanç hapishaneleri

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, 2003 yılında cezaevine yaklaşık 680 şüpheliyi gönderirken, bu rakam zamanla 800’e ulaştı. Tutukevinin Amerika dışında, Küba’da bulunması da zanlıların ABD yasal sistemine başvurmasının önüne geçti. Özellikle boğulma hissi yaratma, cinsel tehditler, makattan besleme-sulama, uykusuz bırakma gibi sorgulama yöntemlerinin ABD Senatosu’nun raporlarıyla da tespit edilmesi, hem ABD’de hem de uluslararası kamuoyunda tutukevinin “ABD’nin utanç kaynağı ve yüz karası” olarak adlandırılmasına neden oldu.

2/ 13
Utanç hapishaneleri

Pentagon verilerine göre, cezaevinde şu anda toplam 104 tutuklu bulunuyor. Buna rağmen Obama, geçtiğimiz kasım ayında, içinde Guantanamo’nun kapatılmasını engelleyen hükümlerin de yer aldığı 2016 yılı Ulusal Savunma Yetki Tasarısı’nı imzaladı.

3/ 13
Utanç hapishaneleri

Yüzen hapishaneler
-ABD’nin gizli hapishanelerinin yanı sıra CIA’nın USS Bataan ve USS Peleliu gibi uçak gemilerini yüzer hapishane olarak kullandığı dünya basının konuştuğu iddialardan biri. Yüzen hapishanelerin hangi ülkelerin karasularında oldukları bilinmiyor. İddialara göre işkence gemilerinin sayısının en az 17 olduğu söyleniyor.

4/ 13