Üzeri açılıp kapatılabilen cami

Bursa'da yeni inşa edilen bir caminin tavanı uzaktan kumanda ile açılıp kapanıyor.

Üzeri açılıp kapatılabilen cami

  Farklı bir mimari ile yapılan camide kavurucu yaz sıcaklarında ve teravih namazlarında klimaya ihtiyaç duyulmuyor.

1/ 7
Üzeri açılıp kapatılabilen cami

Merkez Nilüfer ilçesi Beşevler’de bulunan Safa caminin üstü açılıp kapanıyor. Kubbesi açılıp kapanan cami teravih namazını kılmak isteyenlerle dolup taşıyor. Ferah bir ortamda namaz kılan vatandaşlar bu tarzı düşünen Cami Dernek yöneticilerine teşekkür ediyor.

2/ 7
Üzeri açılıp kapatılabilen cami

Türkiye'de sadece bir benzeri olan Safa Cami'nin yapımına 2010 yılında vatandaşların desteğiyle başladıklarını anlatan Dernek Başkan Yardımcısı Yakup Köse, "Ramazan ayında cami büyük ilgi görüyor. Otomatik olarak kumandayla kontrol edilen caminin kubbesi içeriden bulut deseniyle süslenirken, Ramazan ayında teravih namazı camiye gelenler doğal klimayla serinlemiş oluyor" dedi.

3/ 7
Üzeri açılıp kapatılabilen cami

Açılıp kapanma işleminin birkaç saniyede gerçekleştiğini anlatan Cami İmam hatibi Ali Sevimli, “Kubbenin açılıp kapanmasına inşaat aşamasındayken karar verildi. Araştırmalar neticesinde diğer camilerdeki klima ve havalandırma sistemleri maksimumum fayda sağlamadığı için başka yöntem arandı. Bu sistemin Türkiye'de sadece Adıyaman ve Medine i Münevvere 45-50 derece sıcaklıklarda kullanıldığı gördük. Ekonomik açıdan da maliyeti fazla değil. Hiç bir enerji harcamadan cami cemaati huşu içinde yazın namazlarını eda ediyor" diye konuştu.

4/ 7