Vali Küçük sınırda

Vali Küçük sınırda

Vali Küçük sınırda

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi ve Suruç Emniyet Müdürü Mehmet Yapalıal ile birlikte 59 gündür Kobani'deki gelişmeleri takip eden ve aralarında yabancıların da bulunduğu gazetecilerin görev yaptığı güvenli tepeyi ziyaret etti. Sivillere yasak olan tepede çalışmalarla ilgili bilgi alan Vali Küçük, gazetecilerin sorunlarını dinledi.

1/ 11
Vali Küçük sınırda

Soru yağmuruna tutulan Vali Küçük, İsveç'te yayın yapan SVTI kanalı muhabiri Joalcim Medim'in "Türkiye'den peşmergelerin geçişine izin veriyorsunuz? Neden Kürtlerin geçişine engel oluyorsunuz?" sorusuna tepki gösterdi. Vali Küçük, muhabir Medim'e  şöyle cevap verdi:

2/ 11
Vali Küçük sınırda

"HERKES ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GİDEMEZ"

"Arzu eden Suriye vatandaş rahatlıkla Kobani'ye geçebilir. Kobani'den gelmiş olup da burada kalanların geçişine izin veriyoruz. Size eksik ve yanlış bilgi verilmiştir. Size kim söyledi? Bir de ben sana sorayım? Burası bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. İsveç'te böyle rahatlıkla sınırdan geçişlere izin veriyorlar mı? Buraya İsveç'ten gelen oluyor, buna izin veriliyor mu ki, burası bir devlet.

3/ 11
Vali Küçük sınırda

Herkes böyle elini kolunu sallayarak geçip gidemez. Peşmergelerin geçişi ise hükümetin bir kararıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir devlet olduğunu tercüme ederek söyleyin bilsin. Biz hiç kimseye müsaade etmiyoruz.

4/ 11