Van Gölü'nde ak pelikan heyecanı

Van Gölü'nde ilk defa bir ak pelikan görüntülendi.

Van Gölü'nde ak pelikan heyecanı

Van Gölünde nadir olarak görülen, ama bugüne kadar fotoğraflanamayan ak pelikan, doğa fotoğrafçısı ve Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Öğretim Görevlisi Oktay Subaşı tarafından fotoğraflandı. 10 yıldır doğa fotoğrafçılığı yapan Oktay Subaşı, daha çok Van Gölü havzası yaban hayatı ile ilgili fotoğraflar çekti. Van Gölü havzasındaki özellikle kelebek ve kuş türlerini fotoğraflayan Subaşı, bugüne kadar 300'e yakın kelebek ve 200'e yakın kuş türünün fotoğrafını çektiğini söyledi.

1/ 8
Van Gölü'nde ak pelikan heyecanı

 Van Gölü havzasının doğa fotoğrafçılığı için çok zengin bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Subaşı, Bitlis'te özellikle sulak alanların çokluğu nedeniyle çok sayıda kuş türünün olduğunu belirtti.

2/ 8
Van Gölü'nde ak pelikan heyecanı

Van Gölü dışında; Nazik Gölü, Aygır Gölü, Nemrut Dağı Krater Gölü, Arin Gölü, Süphan Dağı, Sütey Yaylası, Cil Gölü sazlıkları, Güroymak sazlıklarında da çok sayıda kuş türünün yaşadığını söyleyen Subaşı, bu 500'e yakın kuş ve kelebek türünü fotoğrafladığını ifade etti. Son olarak Van Gölünde ak pelikan adlı kuş türünü fotoğraflayan Öğretim Görevlisi Subaşı, bu kuş türünün nadir görüldüğünü, ancak bugüne kadar fotoğraflanmadığını söyledi.

3/ 8
Van Gölü'nde ak pelikan heyecanı

Fotoğraflayıp kayıt altına aldığı kuş ve kelebek türlerine ak pelikanı çekerek bir yenisini ekleyen Subaşı, fotoğrafladığı her kuş ve kelebekle ilgili araştırma yaptığını da kaydetti. Subaşı, "Ak pelikan çok büyük bir kuştur ve pelikanlar arasında yalnızca tepeli pelikan ak pelikandan ortalama olarak daha büyüktür. Kanat genişliği 226 ila 360 santimetre arasındadır ve maksimum kanat genişliği yaşayan uçan hayvanlar arasında büyük albatroslardan sonra ikinci en büyük kaydedilmiş kanat genişliğidir. Ak pelikanın toplam boyu 140 ile 180 santimetre arasında değişir ve çok büyük, gagasının uzunluğu ise 29 ila 47 santimetre arasındadır...

4/ 8