Van Gölünde mucize!

Van Gölünde mucize!

Milyarlarca balık, Van Gölü'ne akan akarsuların ağızlarında kuyruğa girdi. Önce sodalı ve tuzlu sudan tatlı suya alışmak için bekliyorlar. Sonra akıntının ters istikametine füze gibi ilerliyorlar. Önlerine engel çıktığında taşların üzerinden uçuyorlar.

1/ 11
Van Gölünde mucize!

Bu mucizevi olay dünyada sadece 2 yerde meydana geliyor. Birisi Alaska, diğeri Van. Van Valiliği ve Erciş Kaymakamlığı bu mucizeyi, 3 yıldır bir festival şeklinde kutluyor. 45-60 gün süren bu kutsal yolculuk için 3 gün süresince festival düzenliyor.

2/ 11
Van Gölünde mucize!

Van’ın sodalı sularında yaşayabilen tek canlı türü olan İnci Kefalinin eşsiz göç yolculuğu 8 Haziran Cuma günü 14:00 ile 16.00 arasında canlı yayınlanacak. Bir ay süren kutsal yolculuğun 2 saatini herkes izleyebilecek. İnci Kefalinin eşsiz göç yolculuğu 8 Haziran Cuma günü 14:00 ile 16.00 arasında www.van.gov.tr, www.maarkit.com/incikefali, www.kuretv.com www.munirkaraloglu.com/tr/ adreslerinden canlı yayınlanacak. Bir ay süren kutsal yolculuğun 2 saatini herkes izleyebilecek.

3/ 11
Van Gölünde mucize!

Van Denizi’ndeki İnci Kefali; Türkiye’nin gölleri, akarsuları, göletleri, baraj göllerinden avlanan toplam kırk üç bin ton balığın tek başına %36’sını oluşturmaktadır.

4/ 11