Van’dan yürek yakan kareler..

-8 derecede sadece okumak için terliklerle okul yollarındalar..

Van’dan yürek yakan kareler..

Hava sıfırın altında 20 dereceye kadar soğuk.. Ayaklarında terlik yada altı delik eski lastik bir ayakkabı.. Montları yada kabanları yok.. En sıkı giyinenin üstünde sadece hırka var.. Gün boyu donarak ders yapıyorlar.. Fakirlik yüzünden çoğu geceler aç yatıyorlar.. Aileler çocuklarını devletten aldıkları yardımla gönderebiliyor.. O para da giysiye yetmiyor..

1/ 7
Van’dan yürek yakan kareler..

Terör, yoksulluk ve işşizlik nedeniyle Van’a göç eden ailelerin yaşadığı Beyüzümü Mahallesi’nden bu görüntüler.. Hakkari’den göçenlerin evlatları okul yolundaydı. Yanyana gelen çocukların resminde tek hakim renk maviydi. Yani önlüklüydüler. Titreşiyorlardı..

2/ 7
Van’dan yürek yakan kareler..

Bu çocukların ailelerinin hepsi fakir. Bazıları, terör nedeniyle annesini ve babasını kaybetmiş.

Çocuklar Vali Adnan Darendeliler İlköğretim Okulu’nda okuyor. Okul Aile Birliği Başkanı Eşe Atasever, bu haberi yapan AA muhabirine şunları anlatmış: “Öğrencilerin çoğu Hakkari ve ilçelerinden göç eden ailelerin çocukları... Okulumuzda 2 bin 200 öğrencinin eğitim görüyor. Yüzde 90’ının maddi durumu iyi değil. Aileleri devletin sağladığı desteklerle geçimini sağlıyor. Çocukların kış mevsiminde üşümemesi için hayırsever kişilerden ve kurumlardan yardım bekliyoruz. Büyük sıkıntılara katlanarak okula gelen bu çocukların sıcak bir ortamda eğitim alması için herkese sorumluluk düşüyor..”

3/ 7
Van’dan yürek yakan kareler..

Van Valisi Özdemir Çakacak, “Devlet olarak ailelere, her türlü yardımı yapıyoruz. Kente göç eden alt gelir gruplarının sıkıntılarını azaltacak her türlü yardımı yerine ulaştırmak için gereğini yaparız” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali İhsan Sayılır da Vali’nin talimatıyla, “Çocuklara gönderilecek ayakkabı ve giyeceklerin titizlikle ihtiyac sahiplerine ulaştırılacağını belirtti. Yeni bir yıla girerken, eğer birinci sayfadaki fotoğraflar ve bu sözler sizlere ‘Ben de varım” dedirtiyorsa, yardım için karınca kararınca bir şeyler yapabilirsiniz. Yetkililer, ayakkabıla ya da bot dışında, palto ve mont da gönderilebileceğini belirtti.

4/ 7