Vanda olaylı gece!

Van'da PKK lehine slogan atan 200 kişilik grup polisle çatıştı!

Vanda olaylı gece!

BDP İl binası önünde basın açıklaması yapan BDP Van milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Özdal Üçer, Kara Bayram ilan ettiklerini belirttikten sonra dağılırken PKK lehine slogan atıp güvenlik güçlerine taş atan yaklaşık 200 kişilik grubu polis müdahale edince ortalık savaş alanına döndü. 40 dakika süren olaylar yatırşırken, PKK yandaşları sokak aralarında küçük gruplar halinde zaman zaman gösterilerini sürdürüyor. Olaylarda milletvekili Fatma Kurtulan'la birlikte 2 kişi gazdan, 2 polis memuru da atılan taşlardan yaralanarak tedavi gördü.

1/ 16
Vanda olaylı gece!

Hakkari’de önceki gün Aksu Köyü kırsalında çıkan çatışmada öldürülen 9 PKK’lının cenazesi, Van’a ardından da otopsilerinin yapılması için bugün Malatya’ya gönderildi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Van’da iftardan sonra BDP İl binası önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına BDP Van milletvekilleri Fatma Kurtulan, Özdal Üçer, BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş ile yaklaşık 200 kişi katıldı. Basın açıklamasını BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş ardından da BDP Milletvekili Üçer Türkçe ve Kürtçe olarak yaptı. Üçer, bu bayramı Kara Bayram ilan ettiklerini ve kimsenin bayramlaşmasını istemediklerini söyledi. Üçer, yarın da PKK’lıların bulunduğu mezarlıklara gideceklerini söyledi.

2/ 16
Vanda olaylı gece!

Basın açıklamasının ardandan grup dağılmaya başladı. Bu sırada PKK lehine slogan atan grup, güvelik önlemi alan polislere taş atmaya başlayınca olaylar çıktı. Polis taş atan göstericileri gözyaşartıcı bomba ve tazikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı. Göstericiler taş atarak karşılık verince bayram alış verişi yapmak için kalabalık olan Van şehir merkezi bir anda savaş alanına döndü.

3/ 16
Vanda olaylı gece!

MİLETVEKİLİ BAYILDI

Olayların çıktığı ve gözyaşartıcı bombaların kullanıldığı kent merkezinde bayram alışverişinde bulunan vatandaşlar zor anlar yaşarken, BDP Van Miletvekili Fatma Kurtulan, atılan gözyaşartıcı bombalar yüzünden rahatsızlanarak baygınlık geçirdi. Kurtulan’a ilk müdahaleyi çevrede bulunan partililer yaptı. Daha sonra da ticari taksiye bindirilerek hastaneye kaldırıldı.

4/ 16