Yemendeki katliam görüntüleri

Yemen'de , yaşanan iç savaş yüzünden binlerce kişi hayatını kaybetti.

Yemendeki katliam görüntüleri

Yemen, son aylarda adı konulmamış büyük bir iç savaş yaşıyor. Ülkenin kuzeybatısında Suudi Arabistan sınırındaki Saada bölgesinde yönetime karşı silahlı mücadele veren Zeydi Husi grubuyla hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalarda şu ana kadar binlerce kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

1/ 22
Yemendeki katliam görüntüleri

Suudi Arabistan ve Yemen ordusunun Husileri havadan, karadan ve denizden bombaladığı belirtildi. Dünkü çatışmalarda 6 Suudi askerinin de öldüğü vurgulandı. 11 Ağustos’ta başlayan savaşın giderek şiddetlendiği kaydedildi. Çatışmalarda şimdiye dek binlerce kişinin öldüğü ve 200 bine yakın insanın da mülteci durumuna düştüğü bildirildi.

2/ 22
Yemendeki katliam görüntüleri

Beyaz fosfor kullanılıyor

Suudi Arabistan’ın çatışmalarda uluslararası hukukça yasak olan beyaz fosforu kullanması insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti. İnsan hakları örgütleri Arabistan’ın savaş suçu işlediğini açıkladı.

3/ 22
Yemendeki katliam görüntüleri

İslami İnsan Hakları Komisyonu, kimyasal silahların, bilhassa beyaz fosforun sivil halk üzerinde kullanımını kınarken, uluslar arası toplumu Suudi Arabistan’ın savaş kanunları ihlalini durdurmaya ve baskı kurmaya davet ediyor.

4/ 22