Yeni Başbakan adayı belli oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan ve Ak Parti Genel Başkan adayının Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu açıkladı.

Yeni Başbakan adayı belli oldu

Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi'nde 27 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek Olağanüstü Kongre'de genel başkan adayı olacak ismi açıkladı. Uzun istişareler sonucu belirledikleri yeni genel başkan adayının Ahmet Davutoğlu olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "27 Ağustos'ta Ak Parti'nin Olağanüstü Genel Kurulu'na genel başkan adayı olarak girecek arkadaşımız Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz, Ahmet Davutoğlu kardeşimdir" dedi.

1/ 16
Yeni Başbakan adayı belli oldu

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından Ak Parti Genel Merkezi'nde genel başkan adayını açıklamak için Erdoğan, toplantı salonuna Dışişleri Bakanı ve AKP Genel Başkan Adayı Ahmet Davutoğlu ile geldi. Davutoğlu isminin belirlenmesinde paralel yapıyla mücadele hususunun üzerinde durduklarına vurgu yapan Erdoğan, "Açıkçası Ahmet Davutoğlu arkadaşımızın bu görevlere aday olmasında da paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da önemli bir etken olmuştur. İnanıyorum ki bu mücadeleyi beraber yürüteceğiz. Ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu tür unsurlara karşı başta şahsım olmak üzere gerek başbakanımızı gerek kabinemiz gerekse parlamentodaki tüm grubumuzun bu desteği vermesi inanıyorum ki 2023 Türkiye'sinin çok daha farklı bir konumda güçlenmesine fırsat oluşturacaktır. Bununla ilgili olarak gerekli mücadeleyi Davutoğlu kardeşimin de sarsılmadan vereceğine inanıyorum" diye konuştu.

2/ 16
Yeni Başbakan adayı belli oldu

Başbakan Erdoğan'ın genel başkan adayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ismini açıkladığı salonda Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan, Beşir Atalay, Bülent Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker gibi isimler yer aldı. Açıklama öncesi salona gelen Ali Babacan, Beşir Atalay'ın yanına oturarak bir süre sohbet etti.

3/ 16
Yeni Başbakan adayı belli oldu

"AK PARTİ'DE YAŞANAN GELİŞMELER DÜNYA KAMUOYU YÖNETİMİNİN DE GELECEĞİNİ İLGİLENDİRİYOR"

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada "Ak Parti'nin ilgili kurullarında yapılan değerlendirmeler ve alınan kararlar Türkiye'nin en büyük siyasi hareketi ve hükümeti olduğu için sadece bir partiyi ilgilendirmiyor. Türk siyasetinin ve ülke yönetiminin de geleceğini ilgilendiriyor. Hatta Ak Parti'de yaşanan gelişmeler tüm bölge ülkeleri ve dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Bu yüzden sadece partimizin değil ülkemizin de geleceğini ilgilendiren bu konuda kuyumcu titizliği ile çok hassas bir çalışma yürüttük. Çok uzun istişarelerin ardından belli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz" dedi.

4/ 16