Yeni kimlikler nasıl hazırlanıyor ?

 Çipli yeni kimlik kartlarının dağıtımı bugün başlıyor. Uygulama öncesi elektronik kimlik kartların basılacağı yüksek güvenlikli merkezi ve yeni kimlik kartlarının üretim süreçleri görüntülendi. Yeni kimliklerde vatandaşın kimlik sahibi olduğunu doğrulama

Yeni kimlikler nasıl hazırlanıyor ?

 Çipli yeni kimlik kartlarının dağıtımı bugün başlıyor. Uygulama öncesi elektronik kimlik kartların basılacağı yüksek güvenlikli merkezi ve yeni kimlik kartlarının üretim süreçleri görüntülendi. Yeni kimliklerde vatandaşın kimlik sahibi olduğunu doğrulaması için PIN kodu sistemi uygulanacak. 

1/ 22
Yeni kimlikler nasıl hazırlanıyor ?

 Kimlik kartlarının kişiselleştirme işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu kampüste bu amaç için inşa edilen Kişiselleştirme Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Merkez, güvenlik gereklilikleri dikkate alınarak yüksek koruma standartlarında inşa edildi. Dijital güvenlik tedbirleriyle donatılan merkezde, manyetik etkileşimler kullanılarak uzaktan veri çalınmasını engelleyecek önlemler de unutulmadı. Binanın tüm dış cephesinde de manyetik koruma özelliğine sahip malzemeler kullanıldı.

2/ 22
Yeni kimlikler nasıl hazırlanıyor ?

 Mevcut nüfus cüzdanını kimlik kartıyla değiştirmek isteyen vatandaşlar, başvurularını ilçe nüfus müdürlüklerine giderek yapabilecek. Vatandaşlar, başvuru işlemleri için internet ya da çağrı merkezi üzerinden önceden randevu alabilecek. 

3/ 22
Yeni kimlikler nasıl hazırlanıyor ?

 Vatandaşların başvuru sırasında yanlarında biyometrik fotoğraf getirmeleri yeterli olacak. Biyometrik fotoğrafın sahip olması gereken özellikler konusunda ülke genelinde tüm fotoğrafçılar bilgilendirildi. Fotoğrafın sahip olması gereken özellikler konusunda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün internet sayfası üzerinden de bilgiye ulaşılabilecek.

4/ 22