YKS ek kontenjanlar ve taban puanlar listesi

2020 üniversite ek kontenjan ve taban puanlar, YKS ek tercih kılavuzu ile birlikte görüntülenebiliyor. İşte 2020 YKS ek kontenjanlar ve taban puanlar listesi...

YKS ek kontenjanlar ve taban puanlar listesi

YKS EK TERCİHLER NASIL YAPILIR? YKS ek tercih işlemleri 17-23 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Adaylar, ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden tercih bildiriminde bulunabilecekler. YKS EK TERCİH KILAVUZU BU SAYFADA OLACAK

1/ 7
YKS ek kontenjanlar ve taban puanlar listesi

2020 ÜNİVERSİTE BOŞ KONTENJANLAR VE TABAN PUANLAR Tercih kılavuzunun yayımlanması ile birlikte adaylar, mezun oldukları okul türünü, puanlarını göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyecekler. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirleyeceklerdir. Ek tercih kılavuzu yayımlandığında sayfamızda yer alacak.

2/ 7
YKS ek kontenjanlar ve taban puanlar listesi

EK YERLEŞTİRME NEDİR? Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM'ye bildirilir. Boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılır. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamıyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyuruluyor.

3/ 7
YKS ek kontenjanlar ve taban puanlar listesi

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK? Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göreyapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar,ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

4/ 7