Yunan Nazilerin gizli albümü

Irkçı vekilin bilgisayarından silahlarla çekilmiş yüzlerce fotoğraf çıktı

Yunan Nazilerin gizli albümü

Irkçı vekilin bilgisayarından silahlarla çekilmiş yüzlerce fotoğraf çıktı. Silahlı örgütü kanıtlayan bu kareler sayesinde Altın Şafak Partisi kapatılabilir...

Yunanistan’da eylül ayında solcu şarkıcı Pavlos Fissas’ın öldürülmesinin ardından harekete geçen polis 300 sandalyeli Yunan parlamentosunda 18 vekille temsil edilen ırkçı Altın Şafak Partisi’ne yönelik operasyon yaparak partinin genel başkanı Nikos Mihaloliakos’u “Silahlı suç örgütü kurmak” suçundan tutuklayarak ceza evine koymuştu. Aradan geçen 4 ayda soruşturma iyice genişletildi, cezaevindeki ırkçı vekil sayısı 6’ya ulaştı. Altın Şafak suça karışmadığını iddia etse de, Fissas cinayetini parti üyesi Yorgo Roupakias’ın işlediği ortaya çıktı.

Bilgisayardan çıktı

Ancak Yunan makamları partinin kapatılması için somut delilleri bir türlü bulamıyordu. Aranan deliller Irkçı partinin milletvekili Yorgo Pateli’nin bilgisayarından çıktı. Patelli, evine yapılan polis baskınından bilgisayarına el konmuştu. Yapılan inceleme sonucunda bilgisayardan 137 fotoğrafın silindiği tespit edildi. Çöp kutusundan çıkartılan fotoğraflar sayesinde Altın Şafak’ın silahlı eğitim verildiği kamplarının görüntüleri ortaya çıktı. Parti kampında çekildiği belirlenen görüntülerde Nazi bayrağı taşıyan ve siyah üniforma giyen ırkçı vekillerin otomatik silahlar kullandığı ve bu silahları çocuklarına da kullandırttığı belirlendi.

1/ 8
Yunan Nazilerin gizli albümü

Aranan deliller

Yunan basını bu fotoğraflardan sonra Altın Şafak’ın inkar ettiği şiddet eylemleri ile bağlantılarının net bir şekilde ortaya çıktığını ve partinin kapatılmasının an meselesi olduğunu yazdı.

2/ 8
Yunan Nazilerin gizli albümü

Kadın üyelere silahlı eğitim
Başkent Atina yakınlarındaki Neda şelalerinde bulunan Altın Şafak kampında kadın üyelere de silah eğitimi veriliyor.

3/ 8
Yunan Nazilerin gizli albümü

Fotoğraflarda ayrıca Altın Şafak üyesi diğer vekiller de silah talimi yaparken görülüyor.

4/ 8