Yunanistanda bombalı saldırı

Terör dün Yunanistan’ın en sıkı korunan binasını vurdu.

Yunanistanda bombalı saldırı

Terör dün Yunanistan’ın en sıkı korunan binasını vurdu. Atina’da Katehaki caddesi üzerinde Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) da bulunduğu Kamu Düzeni Bakanlığı’na dün akşam bombalı saldırı düzenlendi. İlk belirlemelere göre, bakanın koruması polis memuru Yorgo Vasilakis patlama yerinde öldü.

1/ 18
Yunanistanda bombalı saldırı

Bombanın kurye ya da posta ile Kamu Düzeni Bakanı Mihalis Hrisohoidis’in adına gönderilen bir hediye paketi içinde olduğu belirlendi. Patlama, Bakan Hrisohoidis’in makam odasından 5 metre mesafedeki özel kalem odasında meydana geldi. Bakanlığın 7. katının tamamen tahrip olduğu patlamada bakanın makam odasının duvarı da yıkıldı. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Güvenliğin sembolü sayılan Kamu Düzeni Bakanlığı’na saldırı Atina’da şok etkisi yarattı. Bombalı hediye paketinin hiçbir kontrol olmadan bakanın özel kalem odasına kadar nasıl ulaştığı da bilinmiyor.

2/ 18
Yunanistanda bombalı saldırı

Bakan Hrisohoidis : “Bu korkak katiller cezalarını bulacak"

Patlamanın ardından açıklamayı yapan Bakan Hrisohoidis, "Bir grup korkak katil bu akşam onurlu ve iki çocuk babası bir polisi öldürdü. Bir kez daha söylüyorum: Bizi korkutamayacaklar, teröre teslim olmayacağız. Vatandaşlarımızı ve şehirlerimizi korumaya devam edeceğiz. Bu korkak katiller cezalarını bulacak, adaletin önüne çıkacaklar. Kendi adıma çok değerli bir meslektaşımı kaybettimö dedi.

3/ 18
Yunanistanda bombalı saldırı

Bubi-tuzaklı bomba iddiası

Patlama sırasında bakanın binada bulunup bulunmadığı konusunda bilgi verilmedi. Bir Yunan televizyon kanalı patlamaya bubi-tuzaklı bir bombanın yol açtığını duyurdu.

Yunanistan'da son zamanlarda solcu militanlar tarafından polis ve kamu binalarına düzenlenen bombalı saldırıların arttığı kaydedildi.

4/ 18