Yurtta 19 Mayıs coşkusu

Yurtta 19 Mayıs coşkusu

Yurtta 19 Mayıs coşkusu

ANKARA'da Sıhhiye Meydanı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

1/ 26
Yurtta 19 Mayıs coşkusu

Sabah saatlerinden itibaren Sıhhıye Meydanı'na gelen vatandaşlar kurulan platform önünde toplandı. Ankaralıların yanı sıra yurdun dört bir yanından otobüslerle Ankara'ya gelen vatandaşların Sıhhiye Meydanı'na girişleri devam ediyor. Bu arada polis ekiplerinin Sıhhiye Meydanı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alması dikkat çekti. Sıhhiye Meydanı'ndaki etkinlik platformdan yapılan konuşmalarla devam ediyor.

2/ 26
Yurtta 19 Mayıs coşkusu

SAMSUN'DA 19 MAYIS COŞKUSU

SAMSUN’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları coşkuyla başladı. Törenlerde Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı temsili olarak canlandırıldı.

Samsun’da kutlamalar ilk olarak Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt ve iki sporcu tarafından anıta çelenk bırakıldı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Kutlamalar kapsamında Yaşar Doğu Spor Salonu'nun önünde '19 Mayıs Yarı Maratonunu' greçekleştirdi. Maratonu Vali Hüseyin Aksoy başlattı. Ardından Tütün İskelesi önündeki Kurtuluş Yolu'nda kutlamalar coşkuyla devam ettti. Halk oyunu gösterisi beğeniyle izlendi. Daha sonra Atatürk ve 18 silah arkadaşının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı tiyatro oyuncuları tarafından canlandırıldı. Atatürk'ü canlandıran tiyatro oyuncusunun ulu öndere benzerliği dikkat çekti. Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı’na ait gemilerin siren çalmaları ardından Tütün İskelesi'nden temsili Atatürk ve 18 silah arkadaşı Samsun’a ayak bastı.

Atatürk ve silah arkadaşları izleyenlerin alkışları ve konfetiler eşliğinde Kurtuluş yolunda yürüdü. Ardından Tütün İskelesi'nden deniz subayı tarafından Türk Bayrağı karaya indirilerek izcilere teslim edildi. Karaya indirilen bayrak kutlamaların devam edeceği Cumhuriyet Meydanı'na götürülüp göndere çekildi. Buradaki kutlamalar Türk bayrağının karaya indirilmesiyle sona erdi.

3/ 26
Yurtta 19 Mayıs coşkusu

ZONGULDAK'TA 19 MAYIS COŞKUSU

19 MAYIS Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Zonguldak'ta coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıtı'ndaki törene, Vali Erol Ayyıldız, Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, Türk Muharip Gaziler Derneği Zonguldak Şubesi'ne üye gaziler, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, sporcular ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz, Atatürk'ün izinde aynı kararlılık ve azimle koşmaya devam edeceklerini söyledi. Akdeniz, "Atatürk'ün bize hedef olarak gösterdiği muassır medeniyetler üzerine çıkma ülküsüne ulaşana kadar asla durmayacağız" dedi.

Daha sonra tekvando, karete, cimnajtik, güreş, judo, masa tenisi, penaltı atışı, badminton ve dart gösterileri yapıldı. Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, Masa Tenisi Antrenörü Hilal Yamak ile masa tenisi oynadı. Özbakır'ın başarılı bir performans sergileyerek sayılar alması dikkat çekti. Ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz'de masa tenisi gösterisi yaptı. Vali Erol Ayyıldız ise mini kaleye kullandığı 5 penaltı atışından birini gole çevirdi. Ayrıca vali Ayyıldız, dart tahtasına attığı 5 oktan 3'ünü isabet ettirdi.

Vali Erol Ayyıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, Reyhanlı'da meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle eğlenceli etkinlikleri programa almadıklarını belirterek, "Buruk bir şekilde bayramımızı kutluyoruz. Orada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz, ailelerine sabırlar diliyoruz. Rabbim birdaha böyle şeyler göstermesin. Güzel bir şenlik havasında bayramımızı kutluyoruz. Gösteriler çok güzeldi. Hem gençlerimizin katkıları hem heyecanları çok güzel. Gençlerde gördüğüm hem özgünler hem özgürler hem de dinamikler, nabızları çok iyi" dedi.

4/ 26