Yurtta Berkin Elvan eylemleri

Gezi parkı olayları sırasında yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan için Türkiye'nin dört bir yanında protesto gösterileri bugün de devam ediyor.

Yurtta Berkin Elvan eylemleri

ADANA'DA BERKİN ELVAN EYLEMİ Adana'da Alevi Platformu, bazı sendika ve siyasi parti üyeleri, Gezi Parkı eylemleri sürerken başından gaz kapsülü ile yaralanıp 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan için eylem yaptı.

1/ 62
Yurtta Berkin Elvan eylemleri

İnönü Parkı'nda toplanan yaklaşık 100 kişi, Hükümet aleyhine slogan atarak, Berkin Elvan'ın katilinin bulunmasını istedi. Eylemciler adına açıklama yapan Murtaza Moroğlu, "Berkin Elvan'ın katili hükümettir. Berkin Elvan ve gezi şehitlerinin sorumluları korunmadan ve daha fazla zaman kaybedilmeden bulunulmasını istiyoruz. Katiller için açılacak soruşturmanın en kısa zaman etkili, tarafsız bir şekilde yapılmasını, sorumluların derhal yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz" dedi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atan eylemciler dağıldı.

2/ 62
Yurtta Berkin Elvan eylemleri

ZONGULDAK’TA BERKİN ELVAN EYLEMİ ZONGULDAK'ta, Gezi Parkı eylemleri sırasında ekmek almaya giderken biber gazı fişeğiyle başından vurulup 269 gün sonra ölen Berkin Elvan için bir araya gelen yaklaşık 300 kişi yürüdü. Madenci Anıtı'nda toplanan kalabalık, 'Önce ekmeğini sonra hayatını çaldılar' pankartı ile kentin en işlek caddesi Gazipaşa'da yürüdü. 'Berkin Elvan'ın eve götüremediği ekmeği Bilal yesin', 'Berkin Elvan ölümsüzdür', '15 yaşında 16 kilo', 'Affet bizi çocuk', 'Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil', 'Berkin'in ölümü de kader mi Tayyip' yazılı dövizler taşıyan kalabalık, sloganlarla hükümeti protesto etti. Kalabalık, cadde üzerindeki AK Parti seçim bürosu önünde durup sloganlarla tepkilerini sürdürdü. Seçim bürosu önünde geniş güvenlik önlemi alan polisin uyarısı üzerine yürümeye devam eden kalabalık, Valilik önünde bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.

3/ 62
Yurtta Berkin Elvan eylemleri

EDİRNE’DE BERKİN ELVAN EYLEMİ GEZİ Parkı eylemleri sırasında başına isabet eden gaz fişeğiyle yaralanan ve 269 gün yoğun bakımda tedavi gördükten sonra hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan için Edirne'de bir araya gelen yaklaşık 200 kişi yürüyüş düzenledi. Sendika ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de destek verdiği yürüyüşte hükümet aleyhine sloganlar atılırken, Berkin Elvan’ın fotoğrafları ve isminin yazılı olduğu dövizler taşındı. Keşan’daki eylemse ise 100 üniversite öğrencisi katıldı. Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu ve DİSK Trakya Bölge Temsilciliği tarafından organize edilen Berkin Elvan yürüyüşü için yaklaşık 200 eylemci belediye binası önünde toplandı. Afişler açıp sloganlarla Çiligirler Caddesinden geçerek trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’ne kadar yürüyen eylemcilere çevredekilerde de destek oldu. PTT binası önünde hükümeti istifaya davet eden kalabalık Berkin Elvan fotoğraflarının yer aldığı gazete kupürleri ve dövizler açtı. Yaşamını yitiren Elvan için saygı duruşunda bulunan kalabalık daha sonra dağıldı.

4/ 62