Yüzde 70 eğilimli arazide imkansızı başardılar !

Karadeniz insanının azmi ve zekasına örnek gösterilebilecek bir mücadele öyküsü de Trabzon'un Akçaabat İlçesi'nde yazılıyor.

Yüzde 70 eğilimli arazide imkansızı başardılar !

Karadeniz insanının azmi ve zekasına örnek gösterilebilecek bir mücadele öyküsü de Trabzon'un Akçaabat İlçesi'nde yazılıyor. İlçenin Kaleönü Mahallesi'nde çiftçilik yapan İlyas Bozali ve Aslan Aktepe, "Yüzde 70 eğimli tarlada tarım nasıl yapılır?" sorusunun cevabını kendi geliştirdikleri sistemle veriyor.

1/ 6
Yüzde 70 eğilimli arazide imkansızı başardılar !

İki arkadaş inşaat çekme makarasına bağladıkları pat pat'tan bozma çapalama makinesi ile ayakta bile durmakta zorluk çekilen yüzde 70 eğimli arazide tarım yapıyor. Kendi yaptıkları çapalama makinesini ise Ford kamyonet şanzımanı ve dinamodan yaptıkları düzenekle çalıştıran iki kafadar daha önce 3 günde çapaladıkları arazilerini böylece 2 saatte çapalayabiliyor.

2/ 6
Yüzde 70 eğilimli arazide imkansızı başardılar !

Ortaokul terk olduğunu belirten İlyas Bozali, imkan sağlanması durumunda farklı projeler bile geliştirebileceğini belirterek yaptıkları sistem sayesinde işlerinin çok daha kolaylaştığını söylüyor. Bozali, "Tarlamız yüzde 70-80 meyilli olduğu için toprağı sürmek, çapalamak çok zordu. Bizde "bu işi nasıl kolay yaparız?" diye düşünmeye başladık. Aklıma teleferik sistemi geldi. Geliştirdiğimiz bu proje sayesinde artık zorlukları ortadan kaldırdık. Sistem sayesinde çok meyilli araziyi artık rahatça hiç yorulmadan sürebiliyoruz. Bu projenin bir benzeri olduğunu düşünmüyorum. Tamamen kendimiz geliştirdik. Yukarıdaki inşaat çekme makarasına bağladığımız düzenek sayesinde pat pat kendiliğinden gidiyor, biz de sadece el yordamıyla kontrol ediyoruz. Şimdi hiç yük yok sadece elinle kumanda ediyorsun. Görenler "Bu nasıl yokuş yukarı gidiyor?" diye soruyor. Bizde projemizi anlattığımızda şaşırıyorlar" dedi.

3/ 6
Yüzde 70 eğilimli arazide imkansızı başardılar !

ÇAPALAMA MAKİNESİNİ FORD ŞANZIMANI VE DİNAMO İLE ÇALIŞTIRIYORLAR

Çapalama makinesinde malzeme olarak Ford araba şanzımanı ve dinamo kullandıklarını kaydeden Bozali "Araba şanzımanının gücünü artırdık, devrini düşürdük. Halat taktık, daha sıkıntı yok. Bunu bir haftada yaptık. Masraf olarak yaklaşık bin TL'yi buldu. İmkan olsa Karadenizli her şeyi yapar. Devlet yapanlara sahip çıksa her şey olur. Farklı projelere de kafa yorarım. Ortaokul 3. sınıfta kadar okudum. Motor torna üzerine çok meraklıyım. Gördüğümü kaparım" diye konuştu.

 

4/ 6