Zam dalgası geliyor

Zam dalgası geliyor

Zam dalgası geliyor

17 Aralık’tan bu yana süren operasyonun ardından dolar ve Euro’daki yükseliş sektörleri de etkilemeye başladı. Bir çok sektör yeni yıl öncesi kampanyalarla satışlarını arttırmaya çalışsa da euro ve doların yükselmesiyle ürünlerine zam yapmaya hazırlanıyor. Bu sektörlerin başını ise otomotiv, gayrimenkul, tüketici elektroniği ve perakende çekiyor.

İşte sektör sektör vatandaşı bekleyen zam tehlikesi…

(Hürriyet)

1/ 16
Zam dalgası geliyor

RÜŞVET operasyonu kapsamında yaşanan gelişmelere bağlı olarak döviz kurundaki yaşanan hızlı yükseliş, 2013 yılını rekorla kapatmaya hazırlanan otomotiv sektörünü önümüzdeki yıl vuracak. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, yaşanan gelişmelere bağlı olarak önlerini göremediklerini belirterek, “Biz zaten 2014 yılının Fed’in tahvil alımını azaltacağını açıklamasına bağlı olarak kötü geçeceğini öngörüyorduk. Şimdi operasyona bağlı olarak artan döviz kuru bu durumu daha da olumsuz bir noktaya götürecek gibi. Kısa vadede otomotiv markaları kur artışını merkezlerden aldıkları destekle tolere etmeye çalışacaklardır.

2/ 16
Zam dalgası geliyor

Ama zam kaçınılmaz gibi duruyor. Hangi markanın ne kadar ve nasıl yansıtacağını önümüzdeki dönemde göreceğiz” dedi.

Otomotiv firmaları yetkilileri ise eldeki stoklara bağlı olarak Ocak ayında otomobil fiyatlarının ilk etapta en az yüzde 5 zamlanacağını belirterek, “2014 yılı modellerin fiyatları ise en az yüzde 10 zamlanır. Tabi bu firmadan firmaya değişir. Kurun artışına karşı yurtdışından alınacak desteklerle artışların oranı önümüzdeki günlerde belli olur. Fiyat artışlarının tam olarak yansıması eldeki stokların bitmesiyle kendini gösterir” yorumunu yaptılar.

3/ 16
Zam dalgası geliyor

SİYASİ gelişmelere paralel olarak yükselen dolar ve Euro inşaat pazarında da etkisini gösterecek. Kurların son şeklinin kabul edilemez olduğunu belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, gelinen noktada inşaat şirketlerinin zarara uğrayacağını söyledi.

4/ 16