Zekai Paşa milli krosçu çıktı

Zekai Paşa milli krosçu çıktı

Suriye’de IŞİD’e yönelik düzenlenen ’Fırat Kalkanı’ operasyonunu yöneten Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın 17 yaşında Erzurum Lisesi’nde okurken Dünya Kros Şampiyonası’na katılarak ülkemizi temsil ettiği ortaya çıktı.

1/ 12
Zekai Paşa milli krosçu çıktı

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Erzurum Lisesi’nde okurken 17 yaşında Dünya Kros Şampiyonası’na katılarak Türkiye'yi temsil etmiş. 15 Temmuz'da darbecilere karşı direnen şimdi de Suriye’deki Fırat Kalkanı operasyonunu yöneten evli ve iki çocuk babası Aksakallı, 1977 yılında Erzurum Lisesi’nde okurken takım halinde önce Türkiye şampiyonluğunu kazandı, ardından Avusturya’da yapılan liseler arası Dünya Kros Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti.

2/ 12
Zekai Paşa milli krosçu çıktı

Ay yıldızlı forma giyen Aksakallı, 397 sporcu arasında yarışı 27’nci sırada bitirmeyi başarmıştı. Aksakallı ile milli takımda birlikte antrenman yapan eski milli atlet ve uluslarararası atletizm hakemi, Denizli Büyükşehir Belediyesi Atletizm Antrenörü Çetin Çağatay, o günleri şöyle anlattı:"Zekai Aksakallı takımımızda çok sevilen bizlerin aksine çok sessiz sakin, saygılı bir yapıya sahipti. Ne olursa olsun çok soğukkanlıydı. Biz yarışlardan önce heyecanlanırdık o ise bunu belli etmezdi. Sessiz sakin bir güçtü, kişiliği ve davranışları ile örnek bir insandı. O’nu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önemli bir mertebesinde görmek bizim için onur ve gurur verici."

3/ 12
Zekai Paşa milli krosçu çıktı

O zaman da çok sakin, duygusal, kimse ile kavga etmeyi düşünmeyen bir yapıya sahipti, çatışmalardan, kavgalardan kaçardı. Son olarak 4-5 yıl önce Uludağ’da bir araya geldik. Eski günlerimizi konuştuk. Şu anda bulunduğu konumdan ötürü çok gururluyuz. O zaman da bayrağına, vatanına düşkün, bir gençti. Sakindi, sessizdi ama çok çalışkandı" dedi.

4/ 12