Zekeriya Şengöz serbest

28 Şubat sürecinde tutuklanan ve 2007 yılından bu yana cezaevinde hükümlü bulunan Zekeriya Şengöz, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında tahliye edildi.

Zekeriya Şengöz serbest

Malatya E tipi Kapalı Cezaevi önünde Zekeriya Şengöz’ün şartlı tahliye edilmesi nedeniyle düzenlenen karşılama programına; AK Parti Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin ve Öznur Çalık, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Sivil Dayanışma Platformu (SDP) Başkanı Ayhan Oğan, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar, birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.

1/ 10
Zekeriya Şengöz serbest

Tahliyesi sonrasında ilk konuşmayı Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir yaptı. Aldemir, “Biz 27 Mayıs tarihinde başka bir darbe ile yüzleşmiştik. O darbeyi yapanlar bugün hayatta değil. 12 Eylül’ü yapanlar var ile yok arasında ancak 28 Şubat’ı yapanlar aramızda yaşamaya devam ediyor. Millete bu hali gören bu onursuz insanlar, inşallah özgürlük arayışı içerisinde yargılanacaklar. 28 Şubat mağdurlarının sembol ismi olan Zekeriya Şengöz onuruyla burada aramızdadır” dedi.

2/ 10
Zekeriya Şengöz serbest

Zekeriya Şengöz ise, “Buna özgürlük deniyor mu bilmiyorum. 15 yıl oldu, üzerimizden dozer gibi geçtiler. 28 Şubat sürecinin oyuncuları, çeşitli hile ve desiselerle bizlere tezgah uyguladılar. Gücümüzü ve maneviyatımızı koruyarak kimseye husumet beslemedik, yanlışlık da yapmadık. Kimseye düşmanlık etmek gibi bir durumumuz da yoktur. 28 Şubat süreci ne olursa olsun, hayat devam ediyor. Bu süreçte itibarsızlaştırılmak için, inanç ve değerlerimizden koparılmak için öyle korkunç desiselerle karşı karşıya bırakıldık. Maşa olarak kullanılanlar kenara çekildi. Oyunun kurucuları, pis oyunlara kendileri soyunmaya başladı. Ülkenin saf ve berrak vatandaşları olarak, bunlara karşı mücadelemizi devam ettireceğiz. Toplumun rahat nefes alabilmesi ve değerlerimizi muhafaza etmek için birlik ve beraberliğimizi korumalıyız” ifadelerini kullandı.

3/ 10
Zekeriya Şengöz serbest

Sivil Dayanışma Platformu (SDP) Başkanı Ayhan Oğan da, “Zekeriya Şengöz hocamız, 28 Şubat 2007 Post Modern Darbesi'nin en önemli mağdurlarındandır. Anadolu’nun temel taşlarından bir değerimiz, bir büyüğümüzün böyle bir günde hürriyetine kavuşturması bizleri daha da sevindiriyor” şeklinde konuştu.

4/ 10