Çankırı'daki kutsal balıkları ''su samurları'' yemiş
Çankırı’da yöre halkı tarafından kutsal sayılan balıkların azalması üzerine yapılan araştırmada sorumlu bulundu!: Su samurları yemiş...
![Çankırı'daki kutsal balıkları ''su samurları'' yemiş - Resim: 1](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2021/06/07/maxresdefault-rTaA.jpg)
Çankırı’nın Atkaracalar İlçesi Ilıpınar köyünde, batıl inanışa göre asker balıklar olarak bilinen ve savaşlarda kaybolarak savaş sonrasında havuzlara yaralı döndüğüne inanılan balıklarda yaşanan azalmanın nedeni belli oldu.
![Çankırı'daki kutsal balıkları ''su samurları'' yemiş - Resim: 2](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2021/06/07/cropped-content-cankirida-asker-KjJY.jpg)
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın geçen haftaki Ilıpınar köyü ziyaretinde, muhtar, balıkların gün geçtikçe azaldığını belirterek, konunun araştırılmasını istedi. Bunun üzerine devreye, Çankırı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü girdi.
![Çankırı'daki kutsal balıkları ''su samurları'' yemiş - Resim: 3](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h531q95gc/storage/files/images/2021/06/07/1853846-og2xew-xN8V.jpg)
Vali Ayaz’ın talimatı üzerine balık azalmalarının tespiti için havuz bölgesine foto kapanlar kurularak gözlem yapıldı. Asker balıkları bir su samurunun avladığı anlaşılınca, havuz kenarına su samurunu yakalamak için kapan kuruldu.
![Çankırı'daki kutsal balıkları ''su samurları'' yemiş - Resim: 4](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h478q95gc/storage/files/images/2021/06/07/cankiri-da-asker-baliklar-yogun-ilg-42SO.jpg)
Kapana yakalanan su samuru, Çankırı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerince kafesle birlikte yakalandığı yerden alınarak Kurşunlu Mamu köprüsü mevkiinde Devrez çayında doğal ortamına salındı.