Çeşme'de dev vatoz ağlara takıldı!

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin yürüttüğü bilimsel çalışma sırasında ağlara takılan 2 metre 20 santimetre kanat uzunluğundaki vatoz, zorlukla çekildiği teknede doğum yaptı

Çeşme'de dev vatoz ağlara takıldı!

İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında bilimsel araştırma  yapan bir ekibin denizden çıkardığı ağın içinden kanat açıklığı 2 metre 21  santimetre olan dev vatoz çıktı. Tekneye çıkarıldıktan sonra 8 yavru doğuran  vatozun türünün dünyada saptanmış en büyüğü olduğu belirtildi.

1/ 5
Çeşme'de dev vatoz ağlara takıldı!

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker  Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Denizi'nde trol balıkçılığı  sırasında ekonomik değeri olmayan canlı türlerinin tespiti için bir süredir  balıkçı tekneleriyle birlikte araştırma yürüttüklerini bildirdi.

2/ 5
Çeşme'de dev vatoz ağlara takıldı!

Çeşme açıklarında "Yeni Asya" isimli tekneyle sürdürdükleri çalışma  sırasında 100 metre derinlikten tekneye çektikleri ağdan dev bir vatozun  çıktığını anlatan Aydın, hayvanın zorlukla tekneye alındığını söyledi.

3/ 5
Çeşme'de dev vatoz ağlara takıldı!

Yaptıkları incelemede vatozun "Dasyatis pasticana" adı verilen türe  ait olduğunu belirlediklerini dile getiren Aydın, hayvanın cinsiyetini tespit  için kuyruğunu kaldırdıkları sırada doğum yaptığını fark ettiklerini söyledi.

Vatozun ve doğurduğu 8 yavrunun ölçümleri yapılarak zorlu bir  çalışmanın ardından denize bırakıldığını kaydeden Aydın, yaklaşık 450 kilogram  ağırlığındaki vatozun halatları koparması nedeniyle çelik halatlarla suya  indirilebildiğine işaret etti.

4/ 5