Denizden çıkan canavarlar

Endonezya'da balıkçıların ağına takılan köpekbalığı, görenleri şaşkına çevirdi. Köpekbalığının tek gözü olduğu ve beyaz olduğu görüldü. Uzmanlar, yavru köpekbalığının siklopi adı verilen tek gözlülük ve albino hastalığı bulunduğunu açıkladı.

Denizden çıkan canavarlar

Güney Asya ülkesi Endonezya'nın Maluku bölgesinde balıkçılar, ağlarına takılan köpekbalığının görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Balıkçıların 10 Ekim'de yakaladığı köpekbalığının tek gözlü olduğu ve renginin tamamen beyaz olduğu görüldü.

1/ 24
Denizden çıkan canavarlar

Uzmanlar, köpekbalığının genetik nedenlerle ortaya çıkan 'siklopi' olarak bilinen tek gözlülük ve albino hastalığı bulunduğunu açıkladı.
İki göz yerine tek göz oluşmasıyla belirgin doğuştan anomali; iki göz çukununun, içinde tek göz bulunmak üzere birbirleriyle birleşmesi hali; tek gözlü olma.

2/ 24
Denizden çıkan canavarlar

Kafatasında tek orbita bulunması ve bu tek orbitanın içerisinde tek bir göz bulunması ile karakterize anomali durumudur. Ön beyin anomalileri ile birlikte görülür. Hayvanlarda bilinen tek etiyolojisi veratum californicum bitkisinin gebelikte yenilmesiyle koyunlarda siklop görülmesidir.

Bugüne kadar denizlerden çıkan bazı canlılar gerek boyutları, gerekse de görüntüleriyle "denizin canavarları" olarak anılmıştı. İşte o canlılardan bazıları...

3/ 24
Denizden çıkan canavarlar

Deniz canavarı mı değil mi?... Discovery Channel'da gösterilen bu yarı balığın bir deniz canavarı olup olmadığı tartışılıyor.

4/ 24